Kto wykazał się niebywałym tupetem w dyskusji o placach pielęgniarek w parlamencie?
Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje wybrane fragmenty dyskusji w sejmie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra zdrowia pani Izabeli Leszczyny. Oczywiście w przedmiotowej dyskusji musiał się przewijać wątek dotyczący losów ustawy autorstwa pani Ptok oraz protestu związku pielęgniarek w dniu 19 listopada 2024 roku przed gmachem Rady Ministrów. Dyskusja w sejmie odbyła się 21 listopada 2024 roku.
Poseł Barbara Bartuś:
(…) Pytanie do pana ministra: Czy wszystkie propozycje na 100 dni, które przedstawiliście, a nie zrealizowaliście, będziecie tak traktować? Bo wiemy też, że w tym przypadku, jeżeli mówimy o Narodowym Funduszu Zdrowia, pielęgniarkom obiecaliście szybkie podwyżki, obywatelski projekt. Tutaj tak sekundowaliście, wszystkim obiecywaliście. Co z tym pro-
jektem? Czy są pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek? I kiedy znajdą się pieniądze, aby narodowy fundusz świadczeń zapłacił szpitalom za zabiegi, aby można było na nowo otworzyć właśnie dostęp do lekarzy? (…)
Poseł Katarzyna Sójka:
(…) Odwracanie reformy i uwstecznianie centrów zdrowia psychicznego, ograniczanie możliwości kształcenia nowych lekarzy, zrzucanie winy i szczucie na lekarzy czy choćby przedwczoraj – totalna ignorancja i niewpuszczenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pielęgniarek, które chciały jedynie złożyć oficjalne pismo, i skierowanie do sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy pielęgniarek, które, będąc w opozycji, Izabela Leszczyna popierała. (…)
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:
Jak przestaniecie wrzeszczeć, to się jeszcze o paru rzeczach dowiecie. (Oklaski) Konsekwentnie będziemy zwiększać finansowanie ochrony zdrowia, ale przede wszystkim będziemy lepiej zarządzać tymi pieniędzmi. Po drugie, od 1 lipca wszyscy pracownicy medyczni, w tym pielęgniarki, otrzymali podwyżkę, która w skali roku kosztuje 15 mld zł.
(Głos z sali: Pielęgniarki wam wczoraj powiedziały, co myślą.) (…)
źródło: sejm.gov.pl