Pielęgniarki pytają konsultanta: Kto weźmie odpowiedzialność na siebie z tytułu przewinienia zawodowego? Kto zatem zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w sądzie wg Pani oceny?
W związku z licznymi zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi spornej opinii Pani Krajowej Konsultant ds. ginekologii i położnictwa Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. GRAŻYNA IWANOWICZ – PALUS dotyczącej położnych operacyjnych Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek wystosowało pismo z prośbą o doprecyzowanie tej opinii ponieważ jest sprzeczna z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej z 11 lipca 2011 roku.
Nadal nie otrzymałyśmy odpowiedzi od Pani Konsultant. Pismo zostało wysłane również do NRPiP gdzie również oczekujemy na zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Załączamy treść niniejszego pisma poniżej:
Łódź, 01.08.2024 rok
KONSULTANT KRAJOWY
W DZIEDZINIE PIELĘGNIARSTWA GINEKOLOGICZNEGO I POŁOŻNICZEGO
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. GRAŻYNA IWANOWICZ – PALUS
Szanowna Pani Konsultant
W związku z wydaną przez Panią opinią dotyczącą możliwości zatrudnienia położnej na stanowisku „położnej operacyjnej” prosimy o doprecyzowanie podsumowania jakie zostało przedstawione w piśmie z dnia 21.07.2024 roku, a brzmi następująco: „położna po ukończeniu wskazanego wyżej kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla położnych jest uprawniona do instrumentowania do zabiegów operacyjnych nie tylko w zakresie ginekologii (w tym ginekologii onkologicznej) i położnictwa, ale też w zakresie chirurgii noworodka i chirurgii ogólnej, w odniesieniu do wszystkich pacjentów”.
Analizując zakres programu kształcenia kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla położnych obowiązującego od 31.08.20217 roku, zgodnie z programem kształcenia podyplomowego w zakresie kompetencji społecznych i szczegółowych efektów kształcenia, nie jest ujęte i nie wynika w żaden sposób aby położna operacyjna po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego nabyła wiedzę i umiejętności dotyczące opieki nad pacjentem płci męskiej.
W każdym rozdziale programu kształcenia powyższego kursu zarówno w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji nie jest ujęta opieka nad pacjentem płci męskiej.
W imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek zrzeszającego także położne operacyjne pracujące na blokach operacyjnych proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
W Pani opinii kluczowe jest słowo „wszystkich pacjentów”. Czy ma Pani na myśli również zabiegi operacyjne w zakresie: neurochirurgii, kardiochirurgii, urologii, laryngologii, okulistyki, ortopedii, chirurgii twarzowo-szczękowej, endoskopii, torakochirurgii itp.?
Prośbę motywujemy tym, iż wielokrotnie kierowane są pytania do OSI oraz do konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego czy położna może być oddelegowana do pracy na wieloprofilowe bloki operacyjne i czy może instrumentować jako położna operacyjna do wszystkich zabiegów operacyjnych? Zgodnie z Zakresem Obowiązków nadanym przez Dyrekcję lub Zarząd podmiotu leczniczego ma jasno sprecyzowane zadania, między innymi instrumentowanie i opiekę wyłącznie nad pacjentką lub noworodkiem.
Z tym problemem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek jak również konsultanci wojewódzcy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego mierzą się od kilku lat. Problem również jest analizowany przez prawników, gdzie jak do tej pory nie ma jednolitej odpowiedzi czy położna operacyjna może asystować jako instrumentariuszka do wszystkich operacji na wszystkich salach operacyjnych.
A co z odpowiedzialnością zawodową w przypadku zdarzenia niepożądanego, gdy sytuacja prawna jest niejasna? Kto weźmie odpowiedzialność na siebie z tytułu przewinienia zawodowego? Kto zatem zostanie pociągnięty do odpowiedzialności
w sądzie wg Pani oceny?
Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla położnych, położna posiada wiedzę i umiejętności w dziedzinie chirurgii tylko do :
– procedury chirurgicznej stosowanej w ginekologii: uwolnienie zrostów w jamie brzusznej,
– resekcji jelita,
– rodzaje i technika zespoleń jelitowych,
– wyłonienia stomii jelitowej,
– usunięcia wyrostka robaczkowego,
– resekcja sieci większej,
– pobranie/biopsja węzłów chłonnych,
– zaopatrzenie śródoperacyjnych uszkodzeń pęcherza moczowego
i moczowodów,
– zaopatrzenie śródoperacyjnych uszkodzeń naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej,
– opracowanie rozejścia się rany pooperacyjnej tylko w obszarze zabiegów ginekologicznych
Pragnę podkreślić, że w programie zajęć stażowych tego kursu wyraźnie określono, iż dotyczy to chirurgii ogólnej kobiet.
Moduł : STAŻ: Blok operacyjny chirurgii ogólnej – Cel stażu: Przygotowanie położnej do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentką w bloku operacyjnym oraz sprawnego instrumentowania i asystowania położnej instrumentującej do zabiegów operacyjnych wykonywanych w chirurgii ogólnej kobiet.
Liczę, na wyczerpującą odpowiedź, która będzie wskazówką dla całego środowiska położnych pracujących w blokach operacyjnych bądź chcących podjąć pracę jako położna operacyjna po ukończeniu powyższego kursu.
Z wyrazami szacunku
Prezes Zarządu
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek
Iwona Żurecka-Sobczak
źródło: osibialystok.pl