Protest – pielęgniarki zabierają nam miejsca pracy. 

2 min czytania
Praktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Protest – pielęgniarki zabierają nam miejsca pracy. 

„Zamiast skupić pielęgniarki w systemie w dobie kryzysu kadrowego daje im się nowe kompetencje i kosztem innych grup zawodowych”…

Poniżej publikujemy jedną z uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę  albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Powyższe rozporządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia w dniu 2 lipca 2024 roku.   

Treść zgłoszonej uwagi: 

§ 1 pkt 1 lit c)  32) wykonywanie badania USG według protokołów  ratunkowych, pod warunkiem ukończenia kursu z USG w ratownictwie medycznym, certyfikowanego przez CMKP. Treść punku 32) wykreślić.

Uzasadnienie: 

Brak konkretnego uzasadnienia ze strony MZ. W dobie kryzysu kadrowego oraz brakach pielęgniarek (wielokrotnie podkreślało to  Ministerstwo Zdrowia) oraz  nieuwzględnianiu posiadanego wykształcenia przez pracodawców dodawanie nowych kompetencji pielęgniarkom jest niezasadne szczególności badań ultrasonograficznych. 

Po pierwsze jest to kolejna sytuacje gdzie zamiast skupić pielęgniarki w systemie w dobie kryzysu kadrowego daje im się nowe kompetencje i kosztem innych grup zawodowych np.: elektroradiologom, którzy posiadają wiedzę i praktykę w zakresie obrazowania ultrasonograficznego którą nabywają m.in. w toku kształcenia.

Zakres  przedmiotowy kształcenia z radiologii  u pielęgniarek wynosi około 20h dydaktycznych więc nadpisywanie możliwości badań USG w szczególności w szpitalnych oddziałach ratunkowych po kursie jest niezasadne. Ponadto nie przedstawiono szczegółowego programu kursu w tym zakresie – obecnie użyta argumentacja o rozszerzeniu kompetencji jest niezasadna.

Niski odsetek pielęgniarek w systemie ZRM nie jest argumentem do przypisywania USG  do kompetencji pielęgniarek. W szpitalach natomiast jest dostęp do m.in.  elektroradiologów którzy pracują w systemie  od wielu lat i ich potencjał powinien zostać wykorzystany .

Jako środowisko mamy obawy dalszej marginalizacji zawodu elektroradiologa i systemowej degradacji naszej grupy zawodowej. 

Około 5-10 % pielęgniarek zajmuje nasze stanowiska pracy w szczególności w zakresie diagnostyki elektomedycznej w kardiologii, pulmonologii czy neurologii.

Elektroradiolodzy są szczegółowo kształceni w zakresie m.in. elektromedycznej  diagnostyki neurologicznej, kardiologicznej, spirometrii, audiometrii . Te stanowiska zabierają nam pielęgniarki- dodatkowo muszą ukończyć specjalistyczne szkolenia w tym zakresie. Pozostawienie ultrasonografii w kompetencji  m.in. Elektroradiologów.

Stanowisko ministerstwa zdrowia: 

Uwaga nieuwzględniona.

Zgłoszona uwaga wykracza poza zakres nowelizowanego rozporządzenia. Wykonywanie badania USG odnosi się do pielęgniarki systemu w ramach medycznych czynności ratunkowych, które są świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi przez zespoły ratownictwa medycznego, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Elektroradiolodzy nie wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego.

Źródło: rcl.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1191 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze