Sąd: pielęgniarka wykazała się niedbalstwem nie żądając od lekarza pisemnej formy zlecenia.

2 min czytania
Orzecznictwo sądowe
Sąd: pielęgniarka wykazała się niedbalstwem nie żądając od lekarza pisemnej formy zlecenia.

Działania pracowników szpitala należy uznać zatem za zawinione, bez względu na to, czy wynikały one z wadliwego zlecenia lekarza, czy wadliwego wykonania zlecenia przez pielęgniarkę…”.

W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią Krystynę Ptok – pełniącą funkcję przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Treść wniosku do rzecznika odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych oraz inne informacje w sprawie przedstawiono w artykule pt. Pielęgniarki – pismo do rzecznika w sprawie pani Krystyny Ptok.

Można także od dnia 19 listopada podpisywać petycję w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej pani Krystyny Ptok.

Petycja jest dostępna na profesjonalnym portalu do zamieszczania i podpisywania petycji. Petycję można podpisywać także anonimowo. W przedmiotowej petycji napisano między innymi: „Pani przewodnicząca Krystyna Ptok popełniła czyn stanowiący przewinienie zawodowe poprzez bezpośrednie naruszenie dóbr osobistych a także godności zawodowej”. Osoby zainteresowane podpisaniem petycji prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej pani Krystyny Ptok.

Natomiast poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Apelacyjnego. Intencją opublikowania poniższych treści jest zapobieżenie wystąpienia tragicznych zdarzeń w przyszłości i uświadomienie personelu pielęgniarskiego w zakresie zdecydowanego oprotestowania „złych praktyk przyjętych na oddziałach szpitalnych”. Szczegółowe informacje w zakresie przebiegu zdarzenia, które doprowadziło do tragedii przedstawiono w artykule pt. Sąd: Pielęgniarka wykonała ustne zlecenie lekarza. Postąpiła wbrew przepisom. Pacjentka zmarła.

Zatem oddajmy głos Sądowi Apelacyjnemu:

(…) W przekonaniu powodów, któremu nie zaprzeczyła strona pozwana w zasadzie go przyznając, postępowanie personelu Szpitala wdrożone wobec małoletniej było nieprawidłowe a podanie roztworu KCl spowodowało skutek w postaci śmierci dziecka.

Ponadto także przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe w sposób nie budzący wątpliwości wykazało, że pacjentka zmarła wyłącznie na skutek błędu personelu Szpitala, który – co ponownie należy podkreślić – polegał na podaniu jej śmiertelnej dawki potasu, podczas gdy należało podać roztwór sodu, który miał wyrównać poziom elektrolitów.

Jak wskazali biegli sporządzający opinię sądowo – lekarską na zlecenie Prokuratury, zachowanie pracowników Szpitala było sprzeczne z elementarnymi zasadami sztuki. Co istotne, na skutek niezachowania wymaganych prawem oraz obowiązujących w Szpitalu procedur postępowania medycznego, co zostało stwierdzone w „Raporcie ustaleń Zespołów tematycznych powołanych w celu wyjaśnienia zdarzenia”.

Działania pracowników Szpitala należy uznać zatem za zawinione, bowiem bez względu na to, czy wynikały one z wadliwego zlecenia lekarza, czy wadliwego wykonania zlecenia przez pielęgniarkę, doszło do niezachowania należytej staranności przez pracownika strony pozwanej.

Niedbalstwo przejawia się także w niewyegzekwowaniu przez pielęgniarkę pisemnej formy zlecenia oraz w niedochowaniu tego wymogu przez lekarza.

(…) W niniejszej sprawie okolicznością w zasadzie bezsporną było, że przyczyną zgonu była niewydolność krążenia w przebiegu hiperkaliemii, tj. zbyt wysokiego stężenia jonów potasu w surowicy krwi. Dla określenia przyczyny zgonu nie ma zatem znaczenia, czy podanie KCl w kroplówce wystąpiło wskutek błędu w komunikacji pomiędzy personelem Szpitala, tj. lekarzem a pielęgniarką, która wykonywała polecenia przełożonej, czy też ze względu na wadliwe zlecenia lekarskie.

Dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ważny jest bowiem skutek zaaplikowania roztworu KCl, którym była śmierć dziecka. W każdym z ww. przypadków śmierć małoletniej córki powodów była spowodowana działaniem pracownika Szpitala.

źródło: ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1206 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: Pielęgniarka wykonała ustne zlecenie lekarza. Postąpiła wbrew przepisom. Pacjentka zmarła.

4 min czytania
Sąd: bez względu na to co usłyszała pielęgniarka, powinna była bezwzględnie zweryfikować polecenie ustne z wpisem w karcie zleceń… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu…
AktualnościNowa siatka płacOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – dyrektor według widzimisię radośnie zastosował swoją siatkę płac.

5 min czytania
Sąd: pracodawca nie ma ustawowych kompetencji do dowolnego przypisywania współczynników pracy poszczególnym pielęgniarkom i położnym… W dniu dzisiejszym publikujemy fragment uzasadnienia do…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka musi oddać szpitalowi zasądzone przez sąd odszkodowanie.

9 min czytania
Pielęgniarka wygrała w Sądzi Rejonowym. Sąd Okręgowy uznał apelacjęszpitala. W dniu 31 października 2024 roku Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała…
Komentarze