Ustawa o wynagrodzeniach – nowe zapisy w umowach o pracę
Rada Ministrów w dniu 17 maja 2022 roku przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Załącznikiem do ustawy jest nowa siatka płac. W powyższym projekcie zapisano nowe rozwiązanie dotyczące treści, które będą musiały być zawarte w umowie o pracę pracowników podmiotów leczniczych.
Zaproponowano następujący zapis:
Art. 5 a Od dnia 1 lipca 2022 r. w umowie o pracę pracowników wykonujących zawód medyczny lub pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny wskazuje się, do której grupy zawodowej określonej w załączniku do ustawy jest zaliczone zajmowane przez pracownika stanowisko pracy.
Jaki czas dla pracodawców na zapisanie w umowach o pracę grupy zaszeregowania pracownika
W uzasadnieniu do powyższego projektu zapisano:
W projekcie przewidziano również, że strony umowy o pracę dostosują umowy o pracę pracowników wykonujących zawód medyczny lub pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, do wymogów określonych w Art. 5 a w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Cytuję zapis w ustawie:
Strony umowy o pracę, o której mowa w art. 5a ustawy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, dostosują umowy o pracę pracowników wykonujących zawód medyczny lub pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy
do wymogów określonych w tym przepisie, w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach – możliwe wypowiedzenia zamieniające
W uzasadnieniu podkreślono, że jeżeli wskazanie w umowie o pracę pracownika wykonującego zawód medyczny lub pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, do której grupy zawodowej określonej w załączniku do ustawy jest zaliczone zajmowane przez pracownika stanowisko pracy, będzie powodowało istotną zmianę wynikających z umowy warunków pracy i płacy, pracodawca będzie zobowiązany do dokonania wypowiedzenia zmieniającego w trybie art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z późn. zm.).
Wyżej cytowany Art. 5 a nie został zmieniony w pracach sejmu nad powyższa ustawą. Ustawa w powyższym kształcie została skierowana do senatu. Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy na posiedzeniu w dniach 8-10 czerwca 2022 roku.
Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w powyższej sprawie
W powyższej kwestii związek wypowiedział się w piśmie do premiera, którego fragment cytujemy.
Dodatkowo pielęgniarki i położne w umowach o pracę mają określone zatrudnienie i stanowisko pracy opisane ogólnie jako pielęgniarka, położna danego podmiotu leczniczego. Nie są w umowach o pracę ich stanowiska pracy przypisane do danego oddziału czy do danej jednostki organizacyjnej podmiotu leczniczego. Był to zabieg, który pracodawcy przeprowadzili już wiele lat temu w celu uzyskania elastycznych możliwości przenoszenia pracowników – bez konieczności prowadzenia wypowiedzeń zmieniających – pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi w zależności od bieżących potrzeb.
Skoro tak wygląda praktyka, to w jaki sposób ma pracodawca ustalić kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy? Problem ten będzie tym większy, gdy dojdzie do konieczności wykonania obowiązku nałożonego na pracodawców w art. 5a nowelizowanej ustawy.
źródło: ozzpip.pl
Nowe zapisy w umowach o pracę – dyskusja w sejmie
Poniżej przytaczamy fragmenty wystąpień dwóch posłów, na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 25 maja 2022 roku, którzy poruszyli powyżej omawiane zagadnienie
Poseł Marcelina Zawisza:
(…) I wreszcie kwestia ważnej zmiany w tej ustawie. Zmiana szósta w art. 1 – porozumienia zmieniające umowy. To ważne, by w umowach o pracę pojawiało się zaszeregowanie do konkretnej grupy w myśl ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.
To jest dobre rozwiązanie, natomiast rząd nie przygotował żadnych zabezpieczeń przed praktykami, które znamy już z poprzedniego roku, mającymi na celu albo dorzucenie obowiązków, albo zakwalifikowanie do grupy, która w przyszłości będzie wyłączona z otrzymywania podwyżek, czy w ogóle cudowne przemiany pracowników tak, by przepisy ich nie objęły. Tak działo się z rejestratorkami medycznymi, które z dnia na dzień stały się pracownicami administracji.
Zgłosiliśmy poprawkę, która wychodzi naprzeciw tym problemom. Apeluję: jest jeszcze czas, by wprowadzić do ustawy zabezpieczenia przed nadużyciami, żeby za kilka miesięcy w odpowiedzi na nasze pytania pan minister nie pokazywał palcem na dyrektorów jako na źródło całego zła. (…)
Poseł Elżbieta Geler:
(…) Chodzi też o przyporządkowanie do grup wszystkich pracowników, tak jak państwo w tej chwili podajecie. W takim razie pracownicy będą musieli mieć zmieniane angaże i tutaj również zachodzi obawa, że przy zmieniających się angażach raptownie mogą znaleźć się w innej grupie. (…)
źródło: sejm.gov.pl