Interpretacja ministra zdrowia z dnia 4 sierpnia 2022 roku
Ministerstwo zdrowia po raz kolejny publikuje interpretację w zakresie sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. Poniższa interpretacja jest datowana na 4 sierpnia 2022 roku.
Ministerstwo zdrowia słusznie zauważa, że przede wszystkim należy zauważyć, że od samego początku obowiązywania ustawy regulującej sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych podział na grupy zawodowe w załączniku do ustawy oparty był na kwalifikacjach wymaganych na zajmowanym stanowisku. Wspomniana wyżej nowelizacja z dnia 26 maja 2022 r. nie wprowadziła żadnych zmian w tym zakresie.
Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić kwalifikacje, które są wymagane na poszczególnych stanowiskach pracy
Wiceminister Piotr Bromber podkreśla, że przypisując pracowników do określonej grupy zawodowej z załącznika do przedmiotowej ustawy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić kwalifikacje wymagane na poszczególnych stanowiskach pracy w podmiocie leczniczym, a proces decyzyjny w tym zakresie musi odbywać się w granicach powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Wymagane kwalifikacje pielęgniarskie dla określonych stanowisk pracy określono w rozporządzeniu
Pracodawca obowiązany jest więc m.in. uwzględniać wymagane kwalifikacje dla określonych stanowisk pracy określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej oraz w rozporządzeniach wydanych na mocy art. 31d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Pracodawca musi brać pod uwagę, także zakaz dyskryminacji przy ustalania wynagrodzeń
Przepisy ustawy nie wyłączają również w żadnym zakresie obowiązku pracodawcy brania pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzeń ogólnych zasad prawa pracy określających kryteria obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzeń, kreujących zakaz dyskryminacji w wynagradzaniu (art. 183c Kodeksu pracy), czy też nakazujących brać pod uwagę kwalifikacje wymagane do wykonywania określonych czynności zawodowych na konkretnych stanowiskach pracy w danej placówce i ich wzajemnych relacji.
Powyższy tekst pochodzi z fragmentów odpowiedzi wiceministra zdrowia Piotra Brombera, na pismo naczelnej izby pip z 14 maja 2022 roku. Odpowiedź datowana na 4 sierpnia 2022 roku.
Wszelkie interpretacje ministerstwa zdrowia mają ogromne znaczenie dla Sądów Pracy, które będą rozpatrywać pozwy złożone przez pielęgniarki i położne.