Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Szanowna Pani Minister,

działając w oparciu o art. 14 ust. 1 pkt 7 i ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2022 poz. 1339, Dz. U. z 2023 r. poz. 1234) w zw. z art. 192 Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej składam niniejszą interpelację.

Z dniem 5 września 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. z 2023 r., poz. 1515). Wskazane powyżej rozporządzenie zmieniło m.in. przepisy w zakresie wymaganych kwalifikacji na stanowisku: pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki.

Nowe rozporządzenie wymagania kwalifikacyjne na stanowisku: pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki, określiło w następujący sposób: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa oraz 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych. Ponadto zgodnie z § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia: Pracownik zatrudniony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Dalszy ciąg artykułu pod sondą:

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Część pracodawców zatrudnia obecnie na stanowiskach pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki, pielęgniarki, które faktycznie posiadają tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalizację, ale odmawiają im zaliczenia ich do 2 grupy zawodowej w rozumieniu załącznika do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych twierdząc, że oni na tych stanowiskach nie wymagali tytułu magister ze specjalizacją.

W konsekwencji pracodawca płaci tym pielęgniarkom wynagrodzenie według 5 lub 6 grupy zawodowej, a nie według 2 grupy zawodowej.

W przedmiotowej sprawie nie bez znaczenia pozostaje również treść art. 49 ust. 1 pkt 5 i ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm) zgodnie, z którym w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą przeprowadza się konkurs na stanowisko pielęgniarki oddziałowej. Z kandydatem na stanowisko określone w ust. 1, wybranym w drodze konkursu lub wskazanym w trybie ust. 4, nawiązuje się stosunek pracy albo zawiera umowę cywilnoprawną na 6 lat.

Należy również mieć na uwadze, iż od dnia 1 lipca 2024 r. nastąpi podwyżka wynagrodzeń w podmiotach leczniczy w oparciu o ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Mając powyższe na względzie, uprzejmie proszę o odpowiedź:

1. Czy po wejściu w życie przepisów ww. rozporządzenia pracodawcy byli zobowiązani automatycznie dostosować grupę zawodową pracownika zatrudnionego na stanowisku pielęgniarki oddziałowej lub zastępcy pielęgniarki oddziałowej do faktycznie posiadanych przez nią kwalifikacji zawodowych, w sytuacji, gdy do zatrudnienia w wyniku konkursu doszło przed 5 września 2023 r.?

2. Czy po wejściu w życie przepisów ww. rozporządzenia pracodawcy byli zobowiązani automatycznie zaszeregować pracownika zatrudnionego na stanowisku pielęgniarki oddziałowej lub zastępcy pielęgniarki oddziałowej, legitymującego się tytułem magistra pielęgniarstwa i tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa do 2 grupy zawodowej, w sytuacji, gdy do zatrudnienia w wyniku konkursu doszło przed 5 września 2023 r.?

3. Czy po 1 lipca 2024 r. pracodawcy będą zobowiązani automatycznie dostosować grupę zawodową pracownika zatrudnionego na stanowisku pielęgniarki oddziałowej lub zastępcy pielęgniarki oddziałowej do wymaganych kwalifikacji zawodowych, co w konsekwencji będzie prowadziło do zaszeregowania pracowników do 2 grupy zawodowej, w sytuacji, gdy do zatrudnienia w wyniku konkursu doszło przed 5 września 2023 r.?

4. Czy nowe zasady dotyczące wymagań kwalifikacyjnych na stanowisku pielęgniarki oddziałowej lub zastępcy pielęgniarki oddziałowej oraz konieczność zaszeregowania pracowników zatrudnionych na ww. stanowiskach do 2 grupy zawodowej, dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w drodze konkursu po 5 września 2023 r.?

Z wyrazami szacunku
Piotr Górnikiewicz
Poseł na Sejm RP
10 czerwca 2024 roku

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8275 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty prawnika.

3 min czytania
Koszty prawnika w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat za prawnika w…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.