Złe prawo związek pielęgniarek chce zmieniać na… złe prawo
Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Żenujący jest brak reagowania przez OZZPiP na otaczającą rzeczywistość.
W czasie kiedy rozkręca się fala pozwów pielęgniarek i położnych o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu związek kieruje do sejmu projekt ustawy, który ma zasadniczą wadę: nierówno traktuje pielęgniarki w zatrudnieniu.
Bardzo kiepsko OZZPiP wychodzi rola „obrońców pielęgniarek”. Sam związek podzielił pielęgniarki w 2016 roku na grupy, które są sprzecznie z realimi wykonywania zawodu. Teraz związek w walce o prawa pracownicze pielęgniarek napisał ustawę, która odziera z godności zawodowej i upokarza rzesze pielęgniarek. Trudno pojąć dlaczego pani przewodnicząca Krystyna Ptok w taki oryginalny sposób prowadzi związek.
Należy podkreślić, że związek ponosi kolejną klęskę wizerunkową. Ustawę, którą skierował do sejmu miała wejść w życie z dniem 1 lipca. Od samego początku historii pt. „Związek pielęgniarek złe prawo zmienia złym prawem”, było wiadomo, że ustawa nie ma szans wejść w życie z dniem 1 lipca. Zatem po co związek podjął się samobójczej misji? Teraz zapadła decyzja, że na posiedzeniu sejmu w dniach 11-13 lipca odbędzie się pierwsze czytanie związkowego projektu. Pani Krystyna Ptok będzie przedstawiała go z sejmowej mównicy.
Co do samej treści ustawy to ponad 3,3 tys. osób podpisało petycję pt. Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. W petycji wskazano:
Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych.
Mamy 5 lipca 2023 roku, a projekt związku OZZPiP jest na etapie konsultacji. Na stronach sejmowych podano, że projekt skierowano do opinii: BL; BAS – zgodność z prawem UE; oraz został skierowany do konsultacji (SN, KRRP, NRA, RDS, FZZ, OPZZ, NSZZ”S”, Lewiatan, BCC-ZP, ZRP, PRP, ZPiP, FPP, KIG, RMiŚP, KRDL, KRF, NIA, NRL i NRPiP). Powyższe podmioty mają czas do 17 lipca 2023 roku aby złożyć swoje stanowisko wobec zapisów projektu ustawy.
Oczywiście w imieniu dyskryminowanych pielęgniarek swoje uwagi do sejmu skieruje portal pielegniarki.info.pl.
Jest rzeczą godną potępienia, że projekt związku poparła izba pielęgniarek. Poprzez uchwałę zjazdu krajowego. Bardzo ciekawe jest jaką opinię o projekcie związkowym wyda izba pip. Także w kontekście faktu, że pani Krystyna Ptok jest członkiem… Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Oczywiście o treści tej opinii poinformujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.