Takiej siatki płac chce związek pielęgniarek
Ministerstwo zdrowia w projekcie ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych proponuje podział pielęgniarek i położnych na grupy, który publikujemy w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Podział ten ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Poszczególnym grupom przypisano współczynniki pracy.
„Załącznik nr 1 do powyższego projektu ustawy zatwierdzony w dniu 17 maja 2022 roku przez Rząd RP” na str. 7 bieżącego numeru Gazety.
Jakie są skutki finansowe tego podziału?
Pielęgniarki z grupy drugiej nie będą mogły mieć niższego wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 7303 PLN. W grupie 5 i 6 odpowiednio: 5775 oraz 5322 PLN.
Jakie jest stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w zakresie różnic finansowych pomiędzy grupami? Przytaczamy fragmenty stanowiska związku w tej sprawie.
Związek pielęgniarek – różnice w wynagrodzeniach zbyt duże
Różnica pomiędzy grupą 2 i 6 na poziomie prawie 2000 zł na wynagrodzeniu zasadniczym jest w naszej ocenie zbyt duża. W przypadku pracy w systemie równoważnym różnica na wynagrodzeniu miesięcznym brutto będzie przekraczała 3000 złotych.
Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji nie uwzględniło zgłaszanego przez środowiska medyczne postulatu wprowadzenia dodatkowego wskaźnika procentowego odnoszącego się do doświadczenia zawodowego i podwyższającego wskaźnik podstawowy, argumentując to faktem, że w podmiotach leczniczych wypłacane są tzw. dodatki stażowe. Jednocześnie w swoim projekcie nowelizacji Ministerstwo Zdrowia skokowo zwiększa różnice pomiędzy grupami 2 a 5 i 6, nie uwzględniając faktu, że w grupie 2 znajdą się również osoby funkcyjne na stanowiskach kierowniczych, które i tak mają przyznane w zakładach pracy indywidualne dodatki funkcyjne.
Po nowelizacji pełne miesięczne wynagrodzenia brutto tych osób wzrosną jeszcze bardziej, a to zaburzy funkcjonujące obecnie siatki płac w zakładach pracy. Z drugiej strony pielęgniarki i położne z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, które niedługo nabędą uprawnienia emerytalne lub nawet już takie uprawnienia posiada ją, w przeważającej większości będą od 01.07.2022 r. zaliczone do 6 grupy zawodowej z najniższym współczynnikiem pracy w naszym zawodzie.
Ta proponowana przez Ministerstwo Zdrowia różnica w poziomach wynagrodzeń nie jest akceptowana społecznie i wywołuje oburzenie środowiska.
źródło: ozzpip.pl
Więcej w tej sprawie czytaj w czerwcowym wydaniu Gazety.
Tematy czerwcowego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Dzień Pielęgniarek dniem hipokryzji
Po raz kolejny musimy wysłuchiwać, że zawód pielęgniarki i położnej to „misja” i „powołanie”. Głoszenie takich stwierdzeń odbieramy jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce!
Karmienie pacjenta, kto ma uprawienia?
Kwestia zakresu obowiązków, która jest nieuregulowana, została potraktowana całkowicie po macoszemu. I znowu mamy patologię, bo jak możemy dopuścić do tego, że pani sprzątająca w zakresie obowiązków ma na przykład karmienie pacjenta. A jeżeli pacjentowi coś się przydarzy, to kto weźmie za to odpowiedzialność?
Sejm uchwalił nową siatkę wynagrodzeń
W dniu 26 maja 2022 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Obecnie ustawa jest skierowana do senatu, który na posiedzeniu w dniach 8-10 czerwca, wniesie poprawki. Publikujemy ustawę w brzmieniu uchwalonym przez sejm wraz z siatką płac.
Różnice w wynagrodzeniach lekarzy i pielęgniarek
OZZL: Trudno też nie zauważyć skrajnego spłaszczenia wynagrodzeń niespotykanego najprawdopodobniej w jakimkolwiek innym kraju (np. minimalna płaca lekarza ze specjalizacją względem minimalnej płacy pielęgniarki ze specjalizacją ma wynieść wg przedstawionego projektu jak 1,12:1)!
Kurs kwalifikacyjny w siatce płac pielęgniarek
Przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, datowanego na 1 kwietnia 2022 roku. Pod zgłoszonymi uwagami przytaczamy stanowisko ministerstwa zdrowia.
Pielęgniarka po magisterium lub LM, ze specjalizacją
Posłanka na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia: „Cały czas mówimy też o tym, że przecież pielęgniarki i specjalizacje pielęgniarskie… Proszę państwa, czy po średnim, czy po studiach są te same specjalizacje. To co to są za specjalizacje? Dają te same uprawnienia – i jakie uprawnienia?”
Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.