Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki
Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało:
Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy pielęgniarek i położnych. Chodzi o sposób ustalania najniższego wynagrodzenia. Projekt przygotował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarki i położne domagają się zmiany współczynników pracy dla pielęgniarek z grupy 5 i 6, czyli tych, które są po ukończonym liceum, studium zawodowym, licencjacie lub wyłącznie z tytułem magistra. Dla grupy piątej współczynnik miałby podnieść się z 0,94 na 1,09, a w grupie 6 z 1,02 na 1,19.
Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.
– W ten sposób wynagrodzenia w tych grupach zbliżą się do siebie, ta różnica wówczas będzie wynosić ok. 600 złotych – mówi przewodnicząca zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Bernarda Machniak.
– Od 1 lipca kwota bazowa będzie w wysokości 6 tys. 346, czyli to by było 5 tys. 565. Nasza propozycja, aby ten współczynnik było o 1,09, to będzie to kwota 6 tys. 917 brutto. Kolejny cel to powiązanie wynagrodzenia pielęgniarek i położonych objętych ustawą faktycznie posiadanymi kwalifikacjami a nie tak jak do tej pory. W załączniku do ustawy mamy, że są to kwalifikacje wymagane na danym stanowisku.
Dodatkowo, związkowcy oczekują, że ich kwalifikacje będą brane pod uwagę przy obliczaniu wypłaty, od następnego miesiąca po przedstawieniu dyplomu.
Projekt obywatelskiej ustawy potrzebuje teraz 100 tysięcy podpisów, aby móc zostać przedstawiony w Sejmie. Chcący udzielić wsparcia pielęgniarkom i położnym, mogą skontaktować się ze związkami.
źródło: radio.lublin.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Działacz związku pielęgniarek zachwalając projekt ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok powiedział: „w ten sposób wynagrodzenia w tych grupach zbliżą się do siebie, ta różnica wówczas będzie wynosić ok. 600 złotych”.
Różnica pomiędzy pielęgniarkami i położnymi wykonującymi te same czynności zawodowe i mające ten sam zakres odpowiedzialności zawodowej jest nie do zaakceptowania. Związek nadal nie wyjaśnił dlaczego podzielił w przedmiotowym projekcie ustawy pielęgniarki na grupy, skoro posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych. Natomiast ile faktycznie wyniesie różnica pomiędzy grupami? O tym poniżej…
Ponad 1000 pielęgniarek podpisało sprzeciw
Projekt ustawy pani Krystyny Ptok dyskryminuje i degraduje pielęgniarki. Dlatego ponad 1000 pielęgniarek i położnych dotychczas podpisało petycję do pani Krystyny Ptok w sprawie: Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.
Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.
Realizacja obecnej ustawy o wynagrodzeniach przez dyrektorów szpitali skutkuje zasądzaniem przez sądy odszkodowań dla pielęgniarek
Obecnie obowiązująca ustawa o płacach w podmiotach leczniczych skutkuje różnicą pomiędzy grupą 2 a 6 w wysokości 3 tys. PLN. Co ważne – zostanie zwiększona z dniem 1 lipca 2023 roku do 3,5 tys. PLN z powodu wzrostu kwoty bazowej. Tak zapowiada minister zdrowia.
Jak pielęgniarka może uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu? Odpowiedź na to pytanie przynosi informator opracowany przez Kancelarię Adwokacką, do którego prowadzi poniższa grafika.
Natomiast wyrok sądu, który nakazał szpitalowi wypłacić pielęgniarce z grupy 6 odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu opublikowaliśmy w wydaniu 1/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zobacz wydanie elektroniczne.
Jakie różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek proponuje pani Krystyna Ptok w projekcie ustawy OZZPiP
Odpowiedź jest bardzo prosta. Pomiędzy grupą 6 a drugą – na samym wynagrodzeniu zasadniczym związek pielęgniarek – proponuje różnicę w wysokości 1 269 PLN.
Natomiast wraz z pochodnymi za 7 dyżurów w porze nocnej, 48 godzin w niedziele i wolne dni oraz 20% dodatek za wysługę lat różnica faktycznie wyniesie ponad 2 tys. PLN.
Związek pielęgniarek powinien dostać bardzo czytelny sygnał ze strony personelu pielęgniarskiego, że na dyskryminację i degradację osób w grupie 6 – nie może i nie będzie zgody. Temu służy petycja skierowana do pani Krystyny Ptok.