Działalność związku pielęgniarek zdumiewa…
Za serwisem jestempielegniarka.pl publikujemy informację w sprawie porozumienia podpisanego przez związek pielęgniarek. To informacja z dnia 4 sierpnia 2024 roku jest zdumiewająca…
W tym przypadku zakładowa organizacja OZZPiP podpisuje porozumienie ze szpitalem. Jest to, w cytowanej poniżej informacji, przedstawiane jako ogromny sukces. Z drugiej strony, w innych szpitalach zakładowe organizacje związkowe OZZPiP występują z pozwami do sądów. Skarżą dyrekcje podmiotów leczniczych, które wynagrodzenia kształtują zgodnie z obowiązującą ustawą, czyli dokładnie tak jak opisana sytuacja poniżej.
Czy przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok panuje nad działalnością związku? Dlaczego podległe jej organizacje związkowe podpisują porozumienia z pracodawcą, które skutkują nierównym traktowaniem w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych z grupy 6, wykonujących takie same zadania zawodowe.
Zatem zacytujmy przedmiotową informację za serwisem jestempielegniarka.pl.
Dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska nie jest już dyrektorką Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR). Warto przypomnieć, że to ona zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie gwarantujące pielęgniarkom wynagrodzenie zgodne z ich kwalifikacjami.
Była już dyrektor NIGRiR została zdymisjonowana 26 lipca przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę bez merytorycznego uzasadnienia. Dwa miesiące wcześniej, 28 maja, podpisała porozumienie z Zakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Komisją Zakładową Nr 101 NSZZ Solidarność Region Mazowsze przy NIGRiR dotyczące ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników na dzień 1 lipca 2024 r.
Było to pierwsze od trzech lat porozumienie zawarte ze związkami zawodowymi. Do tej pory wszystkie zmiany były wprowadzane jednostronnie przez dyrektora NIGRiR w formie zarządzeń.
“Z dniem 01.07.2024 r. Instytut zobowiązuje się do uznania wszystkich obecnie posiadanych przez pielęgniarki specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia pod warunkiem, że są one zgodne z zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych przez poszczególne pielęgniarki w danych komórkach organizacyjnych Instytutu” – czytamy w par. 4 pkt 1 porozumienia.
W pkt. 2 Instytut zobowiązał się również do uznania specjalizacji uzyskanych przez pielęgniarki po dniu podpisania porozumienia. Mają być one uznawane od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Instytutowi zostaną przekazane dokumenty potwierdzające podwyższenie kwalifikacji.