Zakładowa organizacja pielęgniarek podpisała z dyrekcją szpitala porozumienie
Portal rdn.pl informuje o podpisanym porozumieniu pomiędzy związkiem pielęgniarek a dyrekcja jednego z podmiotów leczniczych.
Przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP informuje:
„Najważniejszym dla nas punktem tego porozumienia jest to, że pan dyrektor w najbliższym czasie zaproponuje zmiany do regulaminu wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć podstawowe zasady, tak aby pracownicy mieli jasną ścieżkę awansu zawodowego.
Natomiast stawki miały różne, w zależności od kwalifikacji i nie były one przyporządkowane do stanowisk”.
Autor artykułu redaktor Maksymilian Osak zauważa, że porozumienie nie przewiduje jednak wyrównania zaległych wynagrodzeń od lipca ubiegłego roku. O tę sprawę pielęgniarki będą mogły się ubiegać w sądach. Kilkanaście z nich już wstąpiło na drogę sądową w tej sprawie.
Drugim kluczowym punktem dla związku zawodowego było zmniejszenie przepaści płac wśród białego personelu i docenienie osób mających 20 lat stażu pracy, które otrzymywały minimalne wynagrodzenie i nie podnosiły swoich kwalifikacji. Przewodnicząca ZOZZPiP poinformowała:
„Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pielęgniarki, które mają ponad 20-letni staż pracy i przez wiele lat pracowały dla dobra szpitala na najniższych stawkach, zasługują na uznanie. Ta grupa otrzyma wzrost wynagrodzeń z grupy najniższej do grupy średniej. Jednak przez to są też teraz problemy, że pielęgniarki, które również mają 20-letni staż pracy, ale mają wyższe kwalifikacje pozostał na tym samym poziomie wynagrodzeń”.
Jakie są szczegółowe regulacje porozumienia w zakresie podziału pielęgniarek w zakładowym regulaminie wynagradzania przedstawiamy poniżej:
1) Grupa 6 – współczynnik 0,94 – obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na stanowisku pielęgniarka/położna posiadające wymagania opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami tj. tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa/położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka/położna;
2) Grupa 5 – współczynnik 1,02 – wszystkie pielęgniarki/położne posiadające tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa/położnictwa albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz wszystkie pracujące w ZOZ Dąbrowa Tarnowska Pielęgniarki/Położne, które wypracują 20 lat (choćby z przerwami między poszczególnymi okresami zatrudnienia) w ZOZO w Dąbrowie Tarnowskiej, ale ze stanowiskiem pielęgniarka/położna (nie posiadające tytułu zawodowego magister pielęgniarstwa/położnictwa albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia);
3) Grupa 2 – współczynnik 1,29 – obejmuje wszystkie pielęgniarki/położne posiadające tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa/położnictwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz 6-letni staż pracy w ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej liczony od początku zatrudnienia w ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej (choćby z przerwami między poszczególnymi okresami zatrudnienia).
źródło: rdn.pl, redaktor: Maksymilian Osak, 11 września 2023 roku, artykuł pt. Koniec kilkuletniego sporu w dąbrowskim szpitalu. Dyrekcja podpisała porozumienie z pielęgniarkami.