Związek pielęgniarek odgrywa tragikomedię.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Związek pielęgniarek odgrywa tragikomedię.

Związek pielęgniarek OZZPiP o doświadczeniu zawodowym w systemie wynagradzania personelu pielęgniarskiego

Z ubawieniem redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przyjęła informację zamieszczoną na stronie ozzpip.pl.

Publikujemy poniżej fragment przedmiotowej informacji…

„Mamy prawo do zdrowego systemu wynagradzania i rozwoju pielęgniarek i położnych, w który opierałby się na dwóch elementach – naszych kompetencjach i doświadczeniu.

Uniwersalne systemy wynagradzania we wszystkich zawodach świata są oparte właśnie na tych filarach. Dlaczego więc, my pielęgniarki i położne jesteśmy nieustannie dyskryminowane w systemie płac? Czy mamy przez to rozumieć, że decydentom zawód pielęgniarki nadal kojarzy się bardziej z pracą asystentki lekarza, co oznacza degradację naszego zawodu, bez którego służba zdrowia nie będzie w stanie funkcjonować?

Koniec cytatu ze strony internetowej związku pielęgniarek.

źródło: ozzpip.pl – 8 maja 2023 roku godz. 18.05

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek OZZPiP po raz kolejny bawi środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych swoimi wywodami.

Związek pielęgniarek żali się, że w obecnym systemie wynagradzania pielęgniarek i położnych doświadczenie zawodowe nie jest gratyfikowane finansowo. Czyżby związkowcy z OZZPiP zapomnieli, że w 2016 roku podzielili pielęgniarki i położne w siatce płac? Na próżno szukać w tym podziale elementu jakim jest doświadczenie zawodowe. Teraz związek biadoli, że brak gratyfikacji za posiadane doświadczenie zawodowe.

Natomiast warto przypomnieć, że w ramach białego miasteczka 2.0 w 2021 roku związki zawodowe przedstawiły stronie rządowej projekt siatki płac, w którym zaistniało „doświadczenie zawodowe”. W dniu 9 września 2021 roku związki zawodowe zaproponowały 3 progi w zakresie wynagrodzeń zasadniczych, powiązane z „liczbą lat pracy w zawodzie”.

Pierwszy – „wchodzący do zawodu”, drugi – „po 5 latach pracy w zawodzie” oraz trzeci – „po 10 latach pracy w zawodzie”.

Jaką wysokość wynagrodzenia zasadniczego przyjęto w poszczególnych progach.

Pierwszy próg – 1,3 średniej krajowej,

Drugi próg – 1,5 średniej krajowej,

Trzeci próg – 1,8 średniej krajowej.

Natomiast obecnie użalający się związek pielęgniarek na brak gratyfikacji finansowej za doświadczenie zawodowe w obowiązującej siatce płac, składa do sejmu projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego, w którym nie ma mowy o… doświadczeniu zawodowym.

Dlatego projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu nie jest żadną alternatywą do obecnej siatki płac. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Degraduje w ten sposób finansowo pielęgniarki z grupy 6. Nie gratyfikuje finansowo doświadczenia zawodowego.

Dlatego ten projekt nie powinien uzyskać poparcia środowiska pielęgniarskiego. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod tym projektem. Związek musi uzyskać pod nim 100 tys. podpisów.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN.

Dlatego prawie 2,7 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1224 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Stanowisko MZ. Czy pielęgniarka grupy 2 zaszeregowana do grupy 5 lub 6 może odmówić wykonywania jakiś świadczeń?

4 min czytania
Czy pielęgniarki są zobowiązane działać zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami? W interpelacji poselskiej poseł zadał ministrowi zdrowia…
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek pięknie o dyskryminacji i degradacji.