W senacie o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment wypowiedzi przewodniczącej OZZPiP pani Krystyny Ptok. Pani przewodnicząca zabrała głos na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 4 października 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji była informacja Ministra Zdrowia na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Pierwszą część wystąpienia pani przewodniczącej OZZPiP publikujemy w artykule dostępnym pod poniższym linkiem.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pani Krystyna Ptok:
Ustawa o siatce płac pielęgniarek przyczyną konfliktów w środowisku pielęgniarskim
Ta ustawa znów w tym roku, dla grupy zawodowej, którą reprezentuję, stała się przyczyną do kolejnych konfliktów na terenie podmiotów leczniczych, a wystarczyło naprawdę posłuchać nas i mogę powiedzieć, że tyle, że wiem, że Pan Minister był zwolennikiem, żeby te pieniądze kierować na pracowników strumieniem, tak jak w 2021 roku, a potem należało podnieść wycenę świadczeń, dlatego, że pracodawcy i tak nie otrzymali deklarowanych 22,4%, bo jeśli mówimy, że podniesiemy do 16%, to na inflację damy 0,6%, a proponowane było 6,4% i mieścilibyśmy się w 22,4%.
Przewodnicząca Krystyna Ptok – podmioty niepubliczne hojnie wynagradzają pielęgniarki. Uznają tytuły magistra i specjalisty
I mogę powiedzieć, że zniechęca nas do pracy w naszych zawodach ten chaos w płacach w tym roku. Podmioty niepubliczne hojnie wynagradzają swoich pracowników i doceniają ich kwalifikacje i tam nie ma problemów z uznaniem tytułów magistrów, specjalizacji. Ja tu tylko przypomnę, że mamy obowiązek ustawicznego kształcenia, co czynimy i również 10 milionów złotych na specjalizację rokrocznie ze strony ministerstwa zdrowia jest przekazywane.
Przewodnicząca OZZPiP – kolejne pielęgniarki uzyskują tytuł specjalisty. Należy wykorzystać ich kompetencje, nie na tych samych zakresach obowiązków
Dzisiaj zdają kolejne specjalistki egzaminy i należy wykorzystać kompetencje tych osób i poszerzyć ich możliwości działania w podmiotach leczniczych, nie na tych samych zakresach obowiązków.
Posiadane wykształcenia i kwalifikacje nie zmieniły się z 30 czerwca na 1 lipca, to były osoby, które miały uznane w systemie ratownictwa 5, 10 lat temu swoje kwalifikacje i tytuły magistrów zdobywałyśmy na jednolitych studiach magisterskich 30 lat temu.
Więc nieuznawanie w tej chwili przez dyrektorów jest dla mnie co najmniej karygodną sytuacją, dlatego, że moje kwalifikacje uznaje mi uczelnia wyższa, nie dyrektor. To z uczelni wyższej mam nadany tytuł magistra i w toku specjalizacji dyplom państwowy otrzymuję. Więc to się nie zmieniło. (…)
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl
źródło: senat.gov.pl