Przedstawiciel zarządu krajowego związku pielęgniarek o siatce płac: cały czas walczymy o poprawę tych zapisów
Dorota Romek wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP w dniu 6 stycznia 2023 roku:
Pozostaje mi tylko życzyć Tobie, koleżankom i kolegom, a także wszystkim innym pracownikom Twojego podmiotu, żeby pan dyrektor przypomniał sobie jednak swój udział w Białym Miasteczku, o tym, jak wypowiadał się w Białym Miasteczku, jaki miał pogląd w tamtym czasie na nasze sprawy, czyli sprawy ochrony zdrowia w Polsce i zmienił swoje plany co do obniżeń wynagrodzeń, żeby dostrzegł, że te kwalifikacje jednak są bardzo istotne i też trzeba za nie płacić, bo tak to się dzieje, że osoby o wyższych kwalifikacjach mają wyższe wynagrodzenia.
No też żeby się udało tę ustawę zrealizować trochę lepiej niż ona jest obecnie, bo wiemy, że nasz organizacja wiele dostrzega złych zapisów w tej ustawie.
Także my nie ustajemy w działaniach no i niech ten rok, pomimo że zaczyna się fatalnie, ale niech przyniesie on dobre rozwiązanie dla Was i dla nas wszystkich – dla całej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Dziękuję za rozmowę, to bardzo cenna informacja, którą nam przekazałaś, że są też inne podmioty w Polsce, które się też zmagają z problemami finansowymi, też wiemy, że wypowiedzenia warunków pracy i płacy odbywają się w kilku podmiotach na terenie Polski. Zapraszamy koleżanki i kolegów, którzy chcieliby opowiedzieć o sytuacji w swoich podmiotach, problemach.
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Jaką rolę związek pielęgniarek odgrywał i nadal odgrywa w powstaniu obecnego chaosu płacowego w podmiotach leczniczych? Niech o poziomie szczerości powyższych zapewnień wiceprzewodniczącej OZZPiP, że związek – „cały czas walczy o poprawę tych zapisów, czyli podniesienie grupy 5 i 6 na wyższy współczynnik, żeby docenić bardziej koleżanki, szczególnie z tym długim stażem pracy” – posłuży poniższa wypowiedź także wiceprzewodniczącej OZZPiP – Longiny Kaczmarskiej.
W dniu 10 czerwca 2021 roku wiceprzewodnicząca OZZPiP przedstawiła stanowisko związku zawodowego pielęgniarek w sprawie kształtu ustawy (z poprawkami) jaka została przekazana z senatu do sejmu.
„Nie do końca jesteśmy zadowoleni. Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć”.
Podsumujmy: Czyli związek pielęgniarek w 2021 roku optował za podziałem pielęgniarek na grupy i przypisanie im współczynników: 1,2 – 1,1 oraz 0,9. Rząd wprowadził od 1 lipca 2021 roku współczynniki: 1,06 – 0,81 oraz 0,73.
Gdyby wariant siatki płac autorstwa OZZPiP został wpisany do ustawy, to wynagrodzenia pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2021 roku (kwota bazowa 5 167,47 PLN) kształtowałyby się odpowiednio: 6 201, 5 684 oraz 4 651 PLN. Różnica pomiędzy grupą 2 a 6 siatki płac wyniosłaby 1 550 PLN. Na samym wynagrodzeniu zasadniczym!
Natomiast przyjmując obecną kwotę bazową – 6 346,15 PLN oraz współczynniki zaproponowane przez związek w 2021 roku (1,2 – 1,1 oraz 0,9), to różnica w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 a osobami z grupy 6, wyniosłaby od 1 lipca 2023 roku – 1 904 PLN. Na samym wynagrodzeniu zasadniczym!
Związek pielęgniarek bardziej łaskawy od ministra zdrowia…
Jednak trzeba oddać związkowi że jest bardziej łaskawy dla pielęgniarek i położnych LM i SM. W wariancie siatki płac, który ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 roku różnica pomiędzy grupa 2 a 6 ma wynieść na wynagrodzeniu zasadniczym 2 221 PLN. Natomiast w wariancie zaproponowanym przez związek w 2021 roku wyniosłaby tylko 1 904 PLN.
To całe 317 PLN na korzyść pielęgniarek z grupy 6 w porównaniu z wariantem ministra zdrowia.
Ludzkie związkowe pany…