Skutki ustawy autorstwa związku pielęgniarek w zakresie dyskryminacji płacowej osób zaszeregowanych do grupy 5 i 6 siatki płac
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych otrzymuje coraz więcej zapytań od personelu pielęgniarskiego dotyczących zagadnień w zakresie odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Liczne telefony oraz korespondencja do tej pory zdecydowanie pochodziła od pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac. To oczywiste.
Jednak od jakiegoś czasu także pielęgniarki z grupy 5 pozywają pracodawców z powodu nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2. Spowodowane jest to pierwszymi rozprawami w sądach, w których stroną skarżącą są pielęgniarki z grupy 5.
Wszystkie informacje dotyczące powyższej kwestii są dostępne w zakładce pt. Odszkodowania dla pielęgniarek.
Co ciekawe, także pielęgniarki z grupy 2 kontaktują się z redakcją pielegniarki.info.pl. To właśnie tym osobom pracodawcy zmieniają warunki pracy poprzez aneksowanie umów o pracę. Okazuje się, że podmioty lecznicze „olśniło”, że stanowiska pracy na których były zatrudnione pielęgniarki posiadające kwalifikacje określone w grupie 2 – teraz nie wymagają posiadania tytułu magistra i specjalisty. Wiele praktycznych informacji dla pielęgniarek, które doświadczyły powyższej sytuacji publikujemy w zakładce pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.
Kwoty odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 przekroczą kwotę 100 tys. PLN, natomiast osób z grupy 5 – kwotę ponad 50 tys. PLN. Po szczegóły odsyłamy do artykułu redakcyjnego pt. Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 5 i 6. Imponujące. Kwoty dotyczą 3 lat. 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2024 roku.
Dzisiejszy artykuł redakcyjny poświęcimy skutkom placowym dla pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6, gdyby ustawa autorstwa związku pielęgniarek weszła w życie od 1 lipca 2023 roku. O to zabiegał związek, reklamując obywatelski projekt ustawy jako lek na cały chaos płacowy dotyczący wynagradzania personelu pielęgniarskiego.
Zatem policzmy…
Wynagrodzenia zasadnicze według OZZPiP powinny wynosić:
Grupa 2 – 8 186 PLN |
Grupa 5 – 7 551 PLN |
Grupa 6 – 6 917 PLN |
Jakie miałoby to skutki finansowe dla poszczególnych grup kadry pielęgniarskiej? W skali 12 miesięcy – 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024 roku?
W przypadku grupy 5 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 635 PLN. Rocznie 7 620 PLN.
Natomiast w przypadku 6 – różnica względem grupy 2 wynosi miesięcznie 1 270 PLN. Rocznie 15 240 PLN.
Powyższa sytuacja dla związku zawodowego nie jest nierównym traktowaniem z zatrudnieniu, wobec pracowników wykonujących takie same zadania oraz ponoszących taką sama odpowiedzialność zawodową!
Natomiast powyższe różnice (roczne) obejmują tylko wynagrodzenie zasadnicze. Gdyby przyjąć do wyliczeń wynagrodzenie brutto brutto (wraz z dodatkami: stażowy, za pracę w porze nocnej, niedzielę i święta oraz składki na ubezpieczenie społeczne) to przedmiotowa różnica wynosi dla grupy 5 – 13 tys. PLN, natomiast w przypadku grupy 6 – 26 tys. PLN.
Powyższe kwoty zawierają tylko rekompensatę za utracone zarobki. Nie obejmują odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Związek pielęgniarek OZZPiP nigdy nie zdradził na jakich przesłankach dokonał dyskryminującego podziału pielęgniarek i położnych, wykonujących tę samą pracę. Projekt poparła izba pip. O zgrozo! Pani Ptok szukała poparcia dla swojego projektu ustawy u… Rzecznika Praw Obywatelskich.
Do sprawy ustawy związkowej wrócimy wkrótce.