Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

1 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostoweStudia pomostoweStudia pomostowe - fikcyjne praktyki
Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

 

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w dniu 5 marca br. wykaz uczelni, które w naborze wiosennym rozpoczną dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. Przedmiotowy wykaz zawiera 8 uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku pielęgniarstwo (749 miejsc). Natomiast wykaz uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku położnictwo zawiera 2 uczelnie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Pierwszą uczelnią, której w drodze przetargu przyznano 50 miejsc na kierunku położnictwo to Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Drugą uczelnią była   Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, która zaoferowała w przetargu 50 miejsc. Natomiast miejsc otrzymała tylko 19. Teraz się okazuje, że ta druga uczelnia rezygnuje z prowadzenia dofinansowanych studiów pomostowych dla położnych. Stanowisko uczelni jest bardzo racjonalne, gdyż składając ofertę przetargową założyło, że będzie miała 50 studentów na przedmiotowych studiach. Zapewne pod takie założenie przygotowała biznes plan. Natomiast przy uzyskaniu 19 miejsc powyższy plan rozsypał się. Z informacji opublikowanej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia w dniu 9 marca wynika ponad to, że kolejne uczelnie które składały oferty na prowadzenie dofinansowanych studiów na kierunku położnictwo także zrezygnowały z ich uruchamiania, są to: Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, które składały ofertę odpowiednio na 60 i 74 miejsca.

W końcowym efekcie straciły położne.

Mariusz Mielcarek

 

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8463 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze