Poseł do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zarządzenia nr 172.2022 dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie dotyczącego wypłacenia ustawowej podwyżki wynagrodzeń.
Szanowny Panie Ministrze,
20 października 2022 r. dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie wydał zarządzenie 127.2022, na mocy którego zamierza wypłacić pracownikom podwyżki wynagrodzeń wyłącznie za lipiec 2022 r. (z kilkumiesięcznym opóźnieniem). W tym zarządzeniu określa też przypisanie pracowników do grup zawodowych – obowiązujące nie od października, ale od lipca.
Zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy dyrektor szpitala ma prawo zmienić po kilku miesiącach z efektem wstecznym przypisanie pracowników do grup zawodowych według kwalifikacji na zajmowanym stanowisku? Jeśli tak, jaka jest tego podstawa prawna?
2. Na jakiej podstawie prawnej dyrekcja szpitala w Koszalinie nie zamierza wypłacać pielęgniarkom z tytułem magistra wynagrodzenia, nawet mimo uzyskanego przez nie takiego tytułu?
3. Czy pracownicy, którzy do października 2022 roku byli przypisani do innych grup zawodowych, niż będą przypisani po publikacji zarządzenia (obecnie: niższej), powinni za ubiegłe miesiące dostać podwyżki pensji zgodnie z dotychczasowym czy zmienionym przypisaniem?
Tytuł magistra nie uwzględniany przy zaszeregowaniu pielęgniarek do grupy w siatce płac
Zgodnie z uzyskanymi informacjami pielęgniarkom w szpitalu w Koszalinie nie będzie wypłacane stosowne wynagrodzenie nawet mimo uzyskania tytułu magistra, ale będzie wypłacane wynagrodzenie wyłącznie za specjalizacje i to osobom, które pracują na oddziale zgodnym z daną specjalizacją.
Sytuacja dotyka pielęgniarek odcinkowych oraz pielęgniarskiej kadry kierowniczej
Przykładowo: część z pracowników była do momentu opublikowania zarządzenia zakwalifikowana do grupy II (i tak były też podpisane umowy), po publikacji zarządzenia ich kwalifikacja zmienia się na grupę V lub VI, co wiąże się z niższymi pensjami. To samo dotyczy też np. kadry kierowniczej i nadzorującej oddziałami z tytułem magistra – zostali przeniesieni z wyższej grupy do grupy niższej, co też będzie miało odzwierciedlenie w ostatecznej wysokości pensji.
To tylko kilka przykładów. Uważam za bulwersujący fakt, że dyrektor placówki w październiku 2022 roku decyduje o tym, jakie jest ostateczne przypisanie pracowników do grup zawodowych według kwalifikacji na zajmowanym stanowisku z poprzednich miesięcy i dziś na bazie tego zarządzenia zamierza wypłacać niższe podwyżki wynagrodzeń nie tyle od momentu jego opublikowania, co z datą wsteczną.
Podwyżki pielęgniarek – poseł hipotetycznie o absurdalnej sytuacji
Dodatkowo cała sytuacja może prowadzić do absurdu, jakim jest przeniesienie pracowników ze specjalizacją na inny oddział, który z daną specjalizacją pracownika powiązany nie jest, tylko po to, by ostatecznie wypłacać mu niższe wynagrodzenie.
W październiku decyzja o wzroście wypłat pielęgniarek za lipiec. Co z następnymi miesiącami?
Jednocześnie chciałbym również podkreślić to, iż skandaliczne jest, że dyrektor szpitala w październiku publikuje zarządzenie dotyczące wypłaty podwyżek za lipiec, bez jednoczesnego wskazania, kiedy zostaną wypłacone podwyżki za miesiące sierpień, wrzesień i październik.
Brak zapewnienia gwarancji wypłaty podwyżek za kolejne miesiące urąga godności wszystkich pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, którzy ciężko pracują w ochronie zdrowia na rzecz mieszkańców Koszalina i regionu.
Proszę, by Ministerstwo Zdrowia zainterweniowało w tej sprawie i zmobilizowało dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie do jak najszybszego wypłacenia ustawowej podwyżki wynagrodzeń.
Radosław Lubczyk
Poseł na Sejm RP
21 października 2022 roku
źródło: sejm.gov.pl