Zarobki pielęgniarek – dopiero lekarz specjalista, po 12 latach kształcenia, zarabia więcej niż pielęgniarka.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwieWynagrodzenia pielęgniarek
Zarobki pielęgniarek – dopiero lekarz specjalista, po 12 latach kształcenia, zarabia więcej niż pielęgniarka.

O sytuacji płacowej pielęgniarek w szpitalu informuje dyrektor na sesji Rady Powiatu w dniu 29 września 2023 roku. Dyrektor informuje radnych o ogromnym konflikcie pomiędzy pielęgniarkami… Odnosi się także do wysokości zarobków pielęgniarek z grupy 2 względem grupy zawodowej lekarzy…

Głos zabrał Marek Szymkowicz dyrektor ds. medycznych ZOZ w Nysie: Odniosę się do innych postawionych jeszcze argumentów. Ja mam trochę inne dane, które po części pokrywają się z danymi ze szpitali marszałkowskich i klinicznych, ale szpitale powiatowe już mam inne dane. Ruch, który my chcemy wykonać szpital choćby w Kędzierzynie-Koźlu wykonał już przynajmniej parę miesięcy temu. Dotyczy to kilkunastu pielęgniarek. Jest duża różnica w ilości zatrudnionych pielęgniarek z tytułem magistra w zoz-ach. U nas jest chyba najwyższy współczynnik w znanej mi okolicy. Natomiast jeżeli pytam znajomych, wszystko zależy od polityki i dostępności finansowej. To jest kreowanie polityki finansowej szpitala. My nie chcemy pognębić pań, które zdobyły tytuł magistra. Tu chodzi o to żeby przy następnych ruchach płacowych przy podwyżkach, które wynikają z ustawy, bo to w poszczególnych latach jest już zapisane, żeby miało sensowną kontynuację.

Mamy taką sytuację że dopiero lekarz specjalista, w tym ZOZ zarabia więcej niż pielęgniarka w danej grupie. Specjalista po 12 latach kształcenia się. Lekarz rezydent zarabia zdecydowanie mniej niż pielęgniarka z tytułem specjalisty i z tytułem magistra.

Teraz my nie mamy w zapisie w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia, że mamy mieć tyle i tyle pań z tytułem magistra. My mamy w warunkach kontraktowania, że mamy mieć tyle, a tyle specjalistów lekarzy na danym oddziale i tyle i tyle specjalistek w danym zakresie medycyny w zakresie pielęgniarstwa. To jest jedyny wyznacznik kontraktowania. Jeżeli tego nie spełniamy to nie podpiszemy umowy.

Tam nie ma ani raz słowa, że pielęgniarka ma mieć tytuł magistra. Jest to element negocjacji. Tytuł magistra jest uwzględniony w elementach negocjacji. To nie jest miejsce, żeby mówić o negocjacjach. Konflikt między pielęgniarkami, a dyrekcją to jest jeden konflikt.

Mamy ogromny konflikt między pielęgniarkami, które idą do tego samego pacjenta, pracują na tych samych dyżurach, robią dokładnie te same czynności, a przy wypłacie różnica w wersji podstawowej jest 1800 zł.

źródło: nysa.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 134

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8543 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze
×
Aktualności

Na jakie problemy ze stawami pomaga kolagen?