Zapytanie poselskie do MZ w sprawie "sytuacji prawnej pielęgniarek rodzinnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna

 

Zapytanie nr 4130

do ministra zdrowia

w sprawie sytuacji prawnej pielęgniarek rodzinnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej

   Szanowna Pani Minister! Zwróciły się do mnie przedstawicielki środowiska pielęgniarek rodzinnych. Zainteresowały mnie one problemem, jakim jest brak zróżnicowania pielęgniarek z uwagi na ich specjalizacje. Taki stan rzeczy powoduje, iż jedna osoba zmuszona jest pełnić obowiązki pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pielęgniarki rodzinnej. Sytuacja ta znacząco utrudnia potrzebującym dostęp do odpowiedniego poziomu opieki zdrowotnej, bowiem pielęgniarki nie są w stanie jednocześnie prowadzić swoich gabinetów, w których wykonują zlecenia lekarskie oraz zagwarantować chorym opiekę w ich domach. Obecnie na jedną pielęgniarkę przypada ok. 2750 osób wymagających udzielania im świadczeń medycznych w domu. Nie jest zatem możliwe, aby pielęgniarki obarczone pracą w gabinetach mogły jeszcze pełnić funkcję pielęgniarki rodzinnej. Pragnę zwrócić uwagę Pani Minister na fakt, iż wprowadzenie ustawowego zapisu rozdzielającego kompetencje pielęgniarki rodzinnej i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej miałoby korzystny wpływ zarówno na jakość, jak i dostępność realizowanych przez nie świadczeń medycznych.

   W związku z powyższym pragnę zadać Pani Minister pytanie: Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć prace zmierzające w kierunku zmiany niekorzystnego dla środowiska pielęgniarek stanu prawnego?

   Z poważaniem

   Poseł Marzena Dorota Wróbel

   Radom, dnia 1 czerwca 2009 r.

Odpowiedź na zapytanie opublikujemy po jej ogłoszeniu.

 


 

 

Zobacz:

NOWOŚĆ – Dyskusje na Portalu według działów – Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna

Aktualności według działów – pielęgniarka i położna poz

Zobacz także:

Wideoaktualnościreportaż w sprawie gabinetów zabiegowych pielęgniarek środowiskowo – rodzinnych.

Reportaż telewizyjny w sprawie pielęgniarek środowiskowo – rodzinnych. "Pielęgniarki zamiast czuwać przy łóżkach chorych pacjentów, mają siedzieć w gabinetach od godziny 8 do 18. Problem w tym, że do gabinetów pacjenci nie przychodzą. Obłożnie chorzy, często sparaliżowani, oczekują na pielęgniarkę w domu".

Artykuły z Gazety Pielęgniarki i Położnej:

Zamach na samodziel. zawodową piel. rodzinnych.

List pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej.

 

Wystąpienia redakcji Gazety i Portalu – kontrola podwyżek w poz

Interpelacja poselska w sprawie gabinetów pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych.

Komentarze internautów w sprawie poz. Alternatywą jest porozumienie? 41 komentarzy!

Pielęgniarka POZ – zapraszam do dyskusji o warunkach kontraktowania 2009. Ponad 150 komentarzy!

Z redakcyjnej poczty: List pielęgniarek środowiskowo – rodzinnych do Prezesa Naczelnej Izby PiP. "Zaczyna się AGONIA". 10 KOMENTARZY!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8595 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nie wszystkie pielęgniarki mogą podać tlen.

2 min czytania
Podawanie tlenu przez pielęgniarki a programy i uprawnienia nadane po szkoleniach. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Podział pielęgniarek ze względu na wykształcenie. Co myślą o tym same pielęgniarki?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek o podziale obowiązków ze względu na posiadane kompetencje. Publikujemy kilka komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie podziału obowiązków pielęgniarek względem posiadanych…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki zostały ocenione przez pacjenta. Sprawę skierował do sądu. 

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów napisano: (…) Pozwany szpital…
Komentarze