Zalecenia dla pielęgniarek operacyjnych
UWAGA!!! MZ wykupiło dla pielęgniarek ubezpieczenie SARS-CoV-2
Poznań, 23.03.2020 r.
Szanowni Państwo,
Przekazuję w Państwa ręce zalecenia opracowane przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek (OSI) dedykowane dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy pacjentach z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Opracowane zalecenia stanowią poglądową bazę oraz wskazanie dodatkowych zachować, a także podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta – a zwłaszcza narażonego personelu operacyjnego.
Apeluję mocno wraz z OSI, że nie powinno się personelu pracującego w obrębie bloku operacyjnego, delegować do pracy w ramach innych oddziałów (w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru), gdyż niesie to ryzyko narażenia personelu bloku na zakażenie, dalszą transmisję wirusa, a także w konsekwencji problemy w zastąpieniu na stanowisku pracy personelu operacyjnego, pracownikami z innymi oddziałów szpitala (brak wymaganego doświadczenia i kwalifikacji).
Proszę o rozpowszechnianie przesłanych wytycznych w obrębie szpitali i stosowanie się do nich, a także rozsądne i bezpieczne postępowania podczas wykonywanej pracy.
Z poważaniem,
mgr Beata Bożek-Bezler
Konsultant Wojewódzki Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego
Wytyczne postępowania dla pielęgniarek operacyjnych
Zalecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Poniższe zalecenia nie oddają całości opieki pielęgniarek operacyjnych w fazie przedoperacyjnej, śródoperacyjnej i pooperacyjnej. Charakter tej opieki został opisany w standardach pielęgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego i obowiązują one również podczas opieki na pacjentem z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Celem niniejszego dokumentu jest wskazanie dodatkowych zachorowań i podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta i personelu.
Poniższe zalecenia nie uwzględniają wszystkich rozwiązań architektonicznych występujących w blokach operacyjnych w Polsce. Należy zatem dostosować je do swoich warunków lokalowych. Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek należy pracować według procedur obowiązujących w danych jednostkach w sytuacji kontaktu z pacjentem zakażonym lub podejrzanym o zakażenie patogenem alarmowym.
W sytuacji pandemii niedopuszczalne są praktyki delegowania personelu do pracy w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru (na przykład delegowanie pielęgniarek operacyjnych do pracy w oddziale, czy na SOR, a potem powrotu na blok operacyjny).
Przeczytaj cały dokument "Zalecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)."
Zobacz także:
Pielęgniarka o zembalowym oraz dodatku za epidemię.
Pielęgniarki oddziałowe: jesteśmy oburzone!
"Należy piętnować postawę tej pielęgniarki" – powiedział wiceprezes Lotos.