Ministerstwo zdrowia ubezpiecza pielęgniarki od zakażenia
Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych szeroko zajmował się kwestią ubezpieczenia pielęgniarek w kontekście zakażenia SARS-CoV-2. Ministerstwo zdrowia ubezpieczyło tylko nieliczną grupę pielęgniarek, zatrudnionych w szpitalach jednoimiennych. To skandaliczna sytuacja. Poniżej cytuje jeden z komentarzy w przedmiotowej kwestii zamieszczony na pielegniarki.info.pl:
"A u nas jak zwykle selekcja. To tak jakby w pozostałych szpitalach nie zgłaszali się chorzy z COVID-19. Przecież my jesteśmy jeszcze bardziej narażone, już pomijam, że do szpitali jednoimiennych poszedł sprzęt i ochrona typu kombinezony, maski itp, a u nas maseczki się wydziela. To skandal".
W tej sprawie interweniowaliśmy u władz związku oraz izby pielęgniarek. Zobacz pismo z dnia 27 marca 2020 roku.
Sprawa była także przedmiotem licznych interpelacji poselskich. Zobacz jedną z nich. Podejmowana była także na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 14 lipca 2020 roku. Zobacz przebieg dyskusji.
W dniu 19 marca 2020 r. ministerstwo zdrowia podpisało z PZU umowę, której przedmiotem było ubezpieczenie pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w tzw. szpitalach jednoimiennych. Ubezpieczeniem objęto również osoby bliskie tych pielęgniarek i położnych, które pozostawały z nimi we wspólnym gospodarstwie domowych lub faktycznie razem mieszkały.
Zakres ubezpieczenia określony w umowie obejmował:
– świadczenie z tytułu wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny oraz
– świadczenie z tytułu śmierci w następstwie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny.
Okres ubezpieczenia ustalono od dnia 15 marca 2021 r. do dnia 15 marca 2021.
Koszty związane z ubezpieczeniem poniosło ministerstwo. Pielęgniarki i położne nie opłacały żadnej składki z tytułu przedmiotowego ubezpieczenia.
Umowa maksymalną sumę ubezpieczenia określała w następujący sposób:
– 5 000 PLN z tytułu wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny,
– 100 000 PLN z tytułu śmierci w następstwie zakażenia koronawirusem SARS–CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny.
W umowie określono, że wypłata świadczenia będzie uzależniona od potwierdzenia faktu ekspozycji na materiał zakaźny oraz udokumentowaniem wystąpienia następstw zakażenia wirusowego SARS-CoV-2, w przypadku pielęgniarek i położnych. Natomiast w przypadku "osób bliskich" także złożeniem oświadczenia potwierdzającego pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym lub fakt wspólnego mieszkania z daną pielęgniarką lub położną.
Nasuwa się pytanie czy wypłata odszkodowania w kwocie 5 000 PLN od następstw zakażenia COVID-19, uzależniona była wykazaniem stopnia uszczerbku na zdrowiu. Jeśli tak, to w tym przypadku, PZU mogło nie wypłacić pielęgniarce lub położnej żadnego świadczenia (w przypadku braku uszczerbku na zdrowiu) lub wypłacić niewielką kwotę.
Ministerstwo podnosi kwotę za śmierć pielęgniarki i położnej
W dniu 14 kwietnia do umowy podpisano pierwszy aneks, w którym uwarunkowano potwierdzenie zakażenia testem genetycznym. Natomiast w przypadku śmierci w wyniku COVID-19, przyczyną bezpośrednią musi być COVID-19, potwierdzony w dokumentacji
medycznej stwierdzającej przyczynę zgonu. Sumę ubezpieczenia w przypadku śmierci podniesiono do 250 000 PLN.
W dniu 1 czerwca 2020 podpisano aneks nr 2.
Umową ubezpieczenia objęto także pielęgniarki i położne skierowane do pracy na podstawie decyzji wojewody – nakazu pracy, ale skierowanych tylko do jednostek ochrony zdrowia. Umowa nie obejmuje pielęgniarek i położnych skierowanych do placówek pomocy społecznej, czyli Domów Pomocy Społecznej. Warto podkreślić, że tej nowej grupy pielęgniarek i położnych nie obejmuje zapis umowy o ubezpieczeniu "osób bliskich". Okres ubezpieczenia w przypadku osób z nakazem pracy od wojewody ustalono od dnia 15 maja 2020.
Odszkodowanie dla pielęgniarki to 100 PLN za każdy dzień pobytu w szpitalu
Aneksem nr 2 zmieniono zakres ubezpieczenia. Świadczenie z tytułu wystąpienia następstwa zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny – suma ubezpieczenia 5 000 PLN – zlikwidowano.
Natomiast zakres ubezpieczenia opisano jako – świadczenie za każdy dzień pobytu ubezpieczonego w szpitalu, w następstwie zakażenia, przez maksymalny okres 50 dni, w następujących po sobie dni (!), związanego tylko z leczeniem choroby COVID-19.
Kwota odszkodowania to 100 PLN za każdy dzień pobytu w szpitalu. Maksymalnie 5 000 PLN. Podstawą wypłaty świadczenia jest dokumentacja medyczna potwierdzajaca pobyt w szpitalu.
Więcej informacji w aktualnościach w dziale pt.: Pielęgniarki – ubezpieczenie Covid-19
Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl