Zadania pielęgniarek przejmą inne grupy zawodowe.

1 min czytania
Aktualności


Na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zabrała głos w sprawie migracji kompetencji, dotychczas przypisanym pielęgniarce, do innych zawodów medycznych. 

Zobacz także: Dyskusja o "złych i dobrych" pielęgniarkach. 

źródło: samorzad.pap.pl

Wiceminister wskazała także, na istotną z punktu widzenia wydolności systemu wykorzystania kadr medycznych, kwestię przeglądu kompetencji. „To też robimy; zastanawiamy się, czy wszystkie kompetencje, które są w tej chwili w obszarze podstawowych zawodów medycznych, muszą być zastrzeżone dla tych zawodów, czy mogą migrować do innej grupy zawodowej.

Przygotowywane są już konkretne akty prawne, na podstawie których pewne kompetencje są przekazywane, chociażby od lekarzy w kierunku pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, od pielęgniarek – opiekunom medycznym. Chodzi o maksymalne wykorzystanie wszystkich zawodów medycznych, które są w systemie i ew. wykorzystanie nowych, które dotąd nie istniały".

Pytana, na ile możliwe jest wprowadzenie do systemu nowych zawodów, jak pomocnik lekarza, wiceminister zaznaczyła, że takie propozycje resort szczegółowo analizuje i wkrótce będzie podejmował decyzje. Wskazała, że takie nowe zawody funkcjonują już we wsparciu administracyjnym: sekretarka medyczna, pomoc medyczna czy opiekun medyczny.

Wiceminister wskazała, że trzeba zwiększyć rolę w systemie ochrony zdrowia opiekunów medycznych, jak i absolwentów zdrowia publicznego. „Tu jest duży niezagospodarowany obszar: koordynacji, organizacji procesu leczenia pacjentów, udzielania świadczeń. To obszar, który w dużej mierze może być zagospodarowany przez absolwentów zdrowia publicznego, z drugiej strony może to być obszar profilaktyki i promocji zdrowia" – zdiagnozowała Szczurek-Żelazko.

Zobacz więcej informacji w przedmiotowej sprawie w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP

źródło: samorzad.pap.pl

wybrał: Mariusz Mielcarek 


Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki".

Pielęgniarki: na dyżury pielęgniarskie skierowani lekarze.

Pielęgniarki: szpital nie płacił ZUS-u od 4×400.

1200 do podstawy pielęgniarek – informacja naczelnej izby. 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8592 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 90-100 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szpital Mazovia mieszczący się na Warszawskim Ursynowie należącego do Grupy Szpitali Urologicznych zatrudni pielęgniarkę anestezjologiczną. W placówkach dysponujemy…
Aktualności

Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami? Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka zawiadomiła prokuraturę. NFZ przeprowadził kontrolę.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze