Panie Mariuszu! Zależy nam bardzo na udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania. Bardzo chciałybyśmy te odpowiedź uzyskać do niedzieli włacznie, ponieważ w poniedzialek może juz być za poźno.
Problem dotyczy-jesteśmy pielęgniarkami i położnymi pracującymi na cały etat w szpitalu i opłacamy składki na okręgowe izby pielęgniarek i polożnych, składki opłacamy od 22 lat. Od stycznia zatrudnilyśmy sie na 1/2 etatu do ZOL-który jest w tym samym wojewodztwie, lecz jest juz inna okregowa izba pielęgniarek i położnych, musimy uzyskać wpis do rejestru indywidualnej praktyki pielęgniarskiej i polożnej w tej innej izbie, żeby taki wpis uzyskać musimy zarejestrować się do izby i opłacać miesieczne składki na cele izby, jest to nastepny 1% naszych skromnych poborów. Czy tak powinno być?, czy bez zarejestrowania do nowej izby i bez opłacania skladek istnieje możliwosć uzyskania wpisu indywidualnej praktyki pielęgniarki i położnej?Czy mamy obowiazek opłacania tych skladek? Czy jest to normalne ze będziemy opłacać skladki na dwie okregowe izby pielęgniarek i polożnych w tym samym wojewodztwie? Słyszalyśmy, że w UNI nie ma obowiązku opłacania składek na okregowe izby pielęgniarek i polożnych. Prosimy o pomoc i wypowiedzenie sie w tej sprawie do niedzieli, bo w poniedzialek juz musimy podjać decyzje, a nie wiemy jaką.
z poważaniem
dane adresowe autorki listu do wiadomości redakcji Portalu
Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
Sprawę składek członkowskich regulują następujace akty prawne:
Zgodnie z ustawą o samorzadzie pielęgniarek i położnych członkowie tej korporacji zawodowej zobowiązani są regularnie opłacać składkę członkowską.
Wysokość składki członkowskiej oraz zasady jej podziału określa uchwałą Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych.
Wnioski: składki członkowskie są obowiązkowe a ich wysokość określa Krajowy Zjazd.
Warto zwrócić uwagę, że "Składka członkowska winna być naliczana z jednego, głównego źródła przychodów" – par. 2, ust. 2 Uchwały nr 13 IV Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 10 grudnia 2003 roku W SPRAWIE WYSOKOŚCI SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ ORAZ ZASAD JEJ PODZIAŁU.
Wniosek: składka członkowska powinna być opłacana z jednego miejsca wykonywania zawodu /głównego/.
Sytuacja jest prosta jeżeli pielęgniarka lub położna wykonuje zawód w kilku miejscach na terenie jednej izby. Opłaca składkę członkowską z jednego miejsca. Pomijam w tym momencie trudności w interpretacji określenia "główne żródło przychodów". Mogą powstawać z tego tytułu różne konflikty.
Sytuacja zmienia się kiedy pielęgniarka lub położna wykonująca zawód na terenie jednej izby, zamierza wykonywać zawód równocześnie w innej izbie.
Ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych (art.7, ust.3) stwierdza, że:
"W razie wykonywania zawodu na obszarze działania dwóch lub więcej izb, pielęgniarka lub położna podlega wpisaniu na listę członków wybranej przez siebie izby".
Wniosek: nie można być wpisanym na listę więcej niż jednej izby.
Szukając odpowiedzi na interesujace nas zagadnienie zaglądamy również do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Art. 27b. tejże ustawy stwierdza:
"Jeżeli pielęgniarka, położna zamierzająca wykonywać indywidualną praktykę, indywidualną specjalistyczną praktykę lub co najmniej jedna z pielęgniarek, położnych grupowej praktyki jest członkiem innej okręgowej izby pielęgniarek i położnych, w uzasadnionych przypadkach okręgowa rada pielęgniarek i położnych może podjąć uchwałę o zarejestrowaniu tej praktyki."
Wnioski: Pielęgniarka i położna, która jest członkiem innej izby może w uzasadnionych przypadkach zostać wpisana do rejestru indywidualnych praktyk innej izby. Ustawa nie uzależnia takiego rozwiązania od wpisania danej pielęgniarki lub położnej od wpisu na listę członków danej izby pielęgniarek. Nie podejmuję sie interpretacji zapisu "w uzasadnionych przypadkach".
Wnioski: Składek członkowskich na rzecz "drugiej izby" nie opłacamy, gdyż nie możemy opłacać składek na rzecz organizacji na której listę członków nie jesteśmy wpisani. Wpisani bowiem jesteśmy na liste członków "pierwszej izby".
Ponadto informuję, że izby nie mają prawa uzależniać wydania prawa wykonywania zawodu, zgody na prowadzenie indywidualnej praktyki, zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych i przebiegu pracy zawodowej od opłacania składek członkowskich lub spłaty zaległych składek. Są to ich ustawowe obowiązki i ich realizacja nie może być uzależniona od opłacania składek członkowskich.
Pozdrawiam
Mariusz Mielcarek
P.S Składek członkowskich nie można opłacać od 22 lat, gdyż samorząd powstał w 1991 roku.