Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką opieki długoterminowej. Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kilku problemów, które dręczą mnie po ostatnich zmianach w karcie czynności pielęgniarskich dla pielęgniarki opieki długoterminowej.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

.

Z karty zniknęły bowiem czynności, bez których nie da się przeprowadzić wizyty pielęgniarskiej w domu chorego. Proszę wskazać kto (po zmianach) ma pobrać krew u pacjenta? Kto ma nałożyć leki doustne choremu zniedołężniałemu, niewidzącemu, będącego pod opieką współmałżonka, który również nie potrafi tego zrobić (ze względu na swoje niedomagania). Dlaczego z karty zniknęło podawanie leków różnymi drogami, skoro większość chorych  używa kropli do oczu itp? Dlaczego zostałyśmy pozbawione możliwości dokumentowania takich czynności jak pielęgnacja odleżyn u pacjenta siedzącego (czy mamy go pozostawić w łóżku aby móc udokumentować swoja pracę?). A co z rehabilitacją pacjenta siedzącego? Przypominam że spora część pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu posadzona potrafi siedzieć. Proszę wreszcie wskazać kto powinien zmienić pieluchomajtki po wykonaniu opatrunku na odleżynie w okolicy kości krzyżowej? Czy nauka karmienia pacjenta, który nie jest karmiony przez zgłębnik też ma być wykonana przez nas bez możliwości udokumentowania naszej pracy? Mam nadzieję ze powyższe zmiany, które są wprowadzone, powstały w wyniku  niedopatrzenia  i zostaną wyjaśnione. Nie znam bowiem powodu dla którego pielęgniarki miałyby być pozbawione  wykazania swojej pracy, a niewyobrażalną rzeczą byłoby wyjść z domu pacjenta nie wykonawszy tych czynności jeśli tego wymaga stan chorego.
.

Proszę innych użytkowników Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych o dyskusję w powyższej sprawie.

Dane teleadresowe autorki korespondencji do wiadomości redakcji Portalu

.

KARTA CZYNNOŚCI PIELĘGNIARSKICH DLA PIELĘGNIARKI OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ DOMOWEJ:

Obecna wersja

Poprzednia wersja 

.

Zobacz także:

17 maja 2010 roku – Pielęgniarki opieki długoterminowej – projekt nowelizacji zarządzenia traktujemy jako 'lekceważenie czy nawet chęć odebrania uprawnień zawodowych zapisanych w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Czyli samodzielności zawodowej’! Zobacz merytoryczną argumentację pielęgniarek. Pielęgniarki także pytają: Co na to nasi reprezentanci? 38 KOMENTARZY.

15 lipca 2010 roku – Poseł do Premiera: Poszukiwanie kolejnych oszczędności w systemie opieki zdrowotnej po raz kolejny skutkować będzie pogorszeniem warunków opieki nad osobami przewlekle chorymi i wymagającymi stałej pomocy. 8 KOMENTARZY.

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - zasada kto przygotował lek, ten go podaje - umarła?

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek w zakresie zasad podawania leków – stanowisko ministerstwa zdrowia. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment interpelacji poselskiej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 8 tys. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek NZOZ Żuławy zaprasza do współpracy pielęgniarkę POZ, która dołączy do zespołu. Poszukiwana osoba, która z oddaniem i zaangażowaniem będzie…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Co może pielęgniarka z tytułem licencjata. Jakie uprawnienia ma magister.

2 min czytania
Sprawą zainteresowało 50 tys. pielęgniarek, które zamieściły ponad 250 komentarzy. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który wywołał ponad…
Komentarze