Z jakimi objawami powinieneś zgłosić się do pulmonologa?

2 min czytania
Aktualności
Z jakimi objawami powinieneś zgłosić się do pulmonologa?

Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w schorzeniach dróg oddechowych. Do jednych z częściej występujących w społeczeństwie należą gruźlica płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy astma oskrzelowa. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u pulmonologa.

Choroby układu oddechowego – powszechny problem zdrowotny

Choroby układu oddechowego to dość mocno rozpowszechniona grupa schorzeń. Bezsprzecznie najczęściej występującymi spośród nich są grypa, przeziębienie, angina czy zapalenie zatok. Nie są to jednak schorzenia, z którymi powinieneś zgłaszać się do pulmonologa. W ich przypadku wystarczająca jest z reguły konsultacja u lekarza rodzinnego. Pulmonolog zajmuje się leczeniem chorób dolnych dróg oddechowych (tchawicy, oskrzeli), miąższu płuc i opłucnej. Skorzystaj z wizyty online u tego specjalisty. Szczegóły pod adresem https://www.welbi.pl/wizyta-u-pulmonologa-jak-moze-pomoc-ci-online/. Wśród schorzeń, które leczy pulmonolog, znajdują się m.in.: astma oskrzelowa, zapalenie płuc, mukowiscydoza, odma opłucnowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), gruźlica płuc, choroby śródmiąższowe płuc (np. sarkoidoza, pylice), rozstrzenie oskrzeli, choroba nowotworowa płuca. Eksperci zachęcają do wizyty u pulmonologa osoby, które nałogowo palą lub są przewlekle narażone na dym tytoniowy, czyli tzw. palenie bierne. 

Z jakimi objawami należy zgłosić się do pulmonologa?

Do lekarza pulmonologa należy się zgłosić w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów ze strony układu oddechowego, wśród których eksperci wymieniają:

  • uczucie duszności,
  • ból przy oddychaniu nasilający się podczas brania głębszego oddechu,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej, 
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy ze złapaniem tchu,
  • tzw. oddech wzdychający, czyli przerywany głębokimi wdechami,
  • spłycenie oddechu,
  • bezdech (zatrzymanie lub zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które utrzymuje się ponad 10 sekund),
  • świszczący oddech lub inne nietypowe dźwięki, które pojawiają się podczas oddychania,
  • przewlekły kaszel,
  • przewlekła chrypka,
  • zaburzenia oddychania w czasie snu – hipoksemia (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mm Hg) i hipowentylacja (nieefektywna wymiana gazowa, która powoduje niedostateczną eliminację dwutlenku węgla z organizmu),
  • częste infekcje układu oddechowego,
  • krwioplucie, czyli odkrztuszanie krwi,
  • przewlekłe odkrztuszanie wydzieliny gromadzącej się w gardle,
  • uraz i obrażenia klatki piersiowej.


Chorobom układu oddechowego może towarzyszyć wiele objawów niedotyczących bezpośrednio budujących go struktur. Eksperci zwracają uwagę m.in. na: mniejszą tolerancję na wysiłek, zasinienie skóry, szczególnie w okolicy ust i palców, zawroty głowy, podwyższoną temperaturę ciała, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie. Typowym objawem chorób układu oddechowego są palce pałeczkowate, zwane też palcami dobosza. Dochodzi do nich na skutek przerostu tkanki łącznej na grzbietach palców, w efekcie czego paznokcie unoszą się i nabierają kształtu zegarkowego szkiełka.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Jak płacić pielęgniarkom – wszystkim po równo jak w komunizmie?