Nowa siatka płac pielęgniarek a kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy
Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 września 2022 roku opublikowano materiał wideo z wypowiedzią prezesa izby. Poniżej przedstawiamy fragment wywiadu.
– Pani prezes, dzisiaj odbyło się pani spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy. Spotkanie dotyczyło nieprawidłowości związanych z wynagrodzeniami pielęgniarek i położnych po 1 lipca. Jak przebiegało spotkanie i jakie są konkluzje po nim?
Zofia Małas, Prezes NRPiP:
Przedstawiliśmy te główne nieprawidłowości jeżeli chodzi o wynagrodzenia pielęgniarek i położnych po 1 lipca tego roku, a zwłaszcza niekwalifikowanie pielęgniarek, położnych z posiadanymi kwalifikacjami do grupy drugiej, czyli magistrów pielęgniarstwa, położnictwa i specjalistek, tylko zdeprecjonowanie ich w grupie piątej, szóstej.
A wcześniej, do 30 czerwca personel pielęgniarski miał uznawane te kwalifikacje, które posiadają. Inspekcja Pracy stwierdziła, że jak najbardziej, kontrolę będą się odbywać i już się odbywają.
Inspekcja Pracy przyjmuje skargi i obiecuje zrobić co w jej mocy ale… nie ma kompetencji. Parodia!
Mają zgłoszonych dużo nieprawidłowości w całym kraju. Również my będziemy takie podmioty wskazywać, gdzie ewidentnie pielęgniarki, które wcześniej miały uznane kwalifikacje, w tej chwili nie mają. Inspektorzy pracy będą się przyglądać czy zostało podpisane porozumienie z przedstawicielami załogi w podmiotach leczniczych, czy jeżeli nie podpisano porozumienia, to co znalazło się w zarządzeniu pracodawcy, jak wyglądają wynagrodzenia, jak wyglądały wcześniej, jak wyglądają obecnie po pierwszym lipca.
Wskazali, że w tych przypadkach, gdzie oni będą już bezsilni, bo też im prawo na to nie pozwoli, pozostaną sądy pracy i pewnie w wielu przypadkach tak się stanie, bo pielęgniarki również zapowiadają już taką drogę dochodzenia swoich praw.
źródło: nipip.pl
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl