Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo
Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), jest zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
Zobacz także:
W dzisiejszym artykule skupimy się na pielęgniarkach posiadających specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, a mianowicie na liczbie osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek
Pielęgniarki chcące zdobyć kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego muszą odbyć szkolenie, które zakończone jest egzaminem państwowym, przeprowadzanym przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Celem szkolenia w przedmiotowej dziedzinie jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.
W latach 2002-2023 (sesja wiosenna) ponad 14 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Sprawdźmy zatem, ile osób, posiadających tę specjalizację jest czynnych zawodowo.
Specjalistki pielęgniarstwa chirurgicznego czynne zawodowo
Z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że ponad 8,9 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest czynna zawodowo. Największą grupę stanowią pielęgniarki w wieku 51-54 lat (24%).
Można zauważyć, że liczba pielęgniarek posiadających uprawnienia w przedmiotowym zakresie, z roku na rok wzrasta. Poniżej przedstawiamy dane z poprzednich lat.
- 2018 r. – 5,5 tys.
- 2019 r. – 6,3 tys.
- 2020 r. – 7,3 tys.
- 2021 r. – 7,8 tys.
Do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, w obecnie trwającej sesji jesiennej egzaminów państwowych, pielęgniarki przystąpią 18 listopada 2023 r. Do egzaminu ma przystąpić 2 357 pielęgniarek.
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl