Wynagrodzenia pielęgniarek – sejm uchwalił nowe regulacje.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – sejm uchwalił nowe regulacje.

Wynagrodzenia pielęgniarek – sejm uchwalił nowe regulacje

W ustawie z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, która została skierowana do senatu, zapisano:

W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 830) wprowadza się następujące zmiany:

1) po art. 3 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

„Art. 3a. 1. Corocznie na dzień 1 lipca podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze, z uwzględnieniem następujących warunków:

1) sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego ustalają strony uprawnione w danym podmiocie leczniczym do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy w drodze porozumienia;
2) podmiot leczniczy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, zawiera porozumienie z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów;
3) porozumienie zawiera się corocznie do dnia 31 maja;
4) jeżeli porozumienie nie zostanie zawarte w terminie określonym w pkt 3, sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego ustala corocznie do dnia 15 czerwca, w drodze zarządzenia w sprawie podwyższenia wynagrodzenia:
a) kierownik podmiotu leczniczego,
b) podmiot tworzący, o którym mowa w art. 4 pkt 1 – w przypadku podmiotów leczniczych działających w formie jednostek budżetowych i jednostek wojskowych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
2. Pracownikowi wykonującemu zawód medyczny oraz pracownikowi działalności podstawowej, innemu niż pracownik wykonujący zawód medyczny, zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy najniższe wynagrodzenie
zasadnicze oblicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w ramach stosunku pracy.
3. Od dnia 2 lipca danego roku wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, nie może być niższe niż
najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalone w sposób określony w ust. 1 na dzień 1 lipca danego roku.”;

W uzasadnieniu do ustawy zapisano:

zmiana ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 830) zmierza do przedłużenia czasu działania zawartego w ustawie mechanizmu waloryzującego wysokości najniższych wynagrodzeń po dniu 31 grudnia 2021 r. przez stworzenie stałego mechanizmu waloryzacji (obecnie obowiązująca ustawa przewiduje, że osiągnięty na koniec 2021 r. poziom najniższych wynagrodzeń nie będzie waloryzowany). Przedłużony mechanizm waloryzacji poziomów najniższych wynagrodzeń jest oparty o konstrukcję przyjętą w obecnie obowiązującej ustawie, tj. obowiązek podwyższenia
wynagrodzeń do poziomów najniższych wynikających z ustawy obowiązywał będzie corocznie na dzień 1 lipca. Poziomy najniższych wynagrodzeń będą wyliczane jako iloczyn współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy oraz wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Kontrolę wykonania corocznego obowiązku podwyższenia wynagrodzeń co najmniej do poziomu najniższych dla danej grupy stanowisk pracy w danym roku sprawować będzie Państwowa Inspekcja Pracy oraz podmiot tworzący danego podmiotu leczniczego. Realizacja obowiązku corocznego podwyższania wynagrodzeń do wskazanego wcześniej poziomu odbywać się będzie – tak jak dotychczas – w trybie uzgodnień albo zarządzenia pracodawcy. 

Do sprawy będziemy wracać w kolejnych artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mariusz Mielcarek

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8278 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek w sejmie - komu uznawać specjalizację.

2 min czytania
Specjalizacja pielęgniarek uznawana tylko w przypadku skierowania od pracodawcy… W trzech artykułach na pielegniarki.info.pl przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do…
Komentarze