Wynagrodzenia pielęgniarek – konieczność zmian systemowych.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenia pielęgniarek – konieczność zmian systemowych.

Zarząd powiatu o wynagrodzeniach pielęgniarek

Zarząd Powiatu Gorlickiego przyjął projekt wystąpienia do Parlamentarzystów z Okręgu Wyborczego nr 14 w sprawie rozwiązań ustawowych związanych z podwyżką wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na takich samych stanowiskach i wykonujących takie same obowiązki pracownicze.

Ustawowe rozwiązanie zobowiązało wszystkie szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych, w zależności od wykształcenia – przy zachowaniu określonych współczynników pracy.

Zarząd dostrzega, iż wprowadzone podwyżki wynagrodzeń są ze wszech miar uzasadnione, jednakże duże zróżnicowanie, głównie pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią (dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem – współczynnik 0,73 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę 3.773 zł; dla pielęgniarek z tytułem licencjata lub magistra – współczynnik 0,81 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę  4.186 zł; dla pielęgniarek z tytułem mgr i specjalizacją – współczynnik 1,06 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę 5.478 zł) było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek, ale również dla dyrektorów szpitali.

Sprzeciw wobec zrównania wynagrodzeń pielęgniarek z sekretarkami medycznymi

Sprzeciw środowiska spowodowało także zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, których charakter zadań i obciążenie pracą jest całkowicie odmienne. Wprowadzone zmiany uderzają najmocniej w personel posiadający największe doświadczenie w sprawowaniu opieki nad pacjentami, ponieważ są to najczęściej osoby, które wchodziły w zawód jeszcze w czasach, gdy studia licencjackie i magisterskie nie były powszechnie dostępne, a podstawę podjęcia pracy w zawodzie stanowiło ukończenie szkoły średniej medycznej.

Źródło: powiatgorlicki.pl – 2 września 2021 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 218

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8641 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek odpowiada w sprawie Collegium Humanum.

2 min czytania
Prezes izby: wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślałam rolę kształcenia, zdobywania wiedzy przez naukę i doświadczenie… Redakcja ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skierowała…
Aktualności

Hospicjum Domowe Siloe – tu praca ma znaczenie. Dołącz do zespołu, który zmienia życie pacjentów.

2 min czytania
W medycynie nie chodzi tylko o leczenie, ale o realną zmianę życia pacjentów. To właśnie misja Hospicjum Domowego Siloe – zapewnienie kompleksowej…
Aktualności

Skarpetki polecane personelowi medycznemu.

1 min czytania
Skarpetki dla pielęgniarek, położnych, lekarzy Skarpetki dla pielęgniarek i położnych to nie tylko element garderoby, ale również niezbędny dodatek, który może wpływać…
Komentarze