Siatka płac pielęgniarek od lipca 2022
Związek pielęgniarek i położnych jest autorem wielu wariantów siatki płac. Pierwszy wariant opracowany przez związek był następujący:
Pielęgniarka i położna bez specjalizacji |
Pielęgniarka i położna ze specjalizacją |
Pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją |
Od tego zaczęło się całe zło w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych…
Podsumujmy: To związek pielęgniarek jest autorem niesprawiedliwego podziału pielęgniarek. Wszystkie kolejne warianty podziału pielęgniarek to nieudolne naprawianie własnych błędów, które poczynił związek. Błędów, za które odpowiedzialność ponosi pani przewodnicząca Krystyna Ptok.
Nigdy nie było zgody na podział pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze. Zgody na różnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych wykonujących ten sam zakres zadań. Zgody na dyskryminację i deprecjację przez związki zawodowe, pielęgniarek i położnych absolwentek LM oraz SM.
Od kilku lat redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych samotnie krytykowała projekt i ustawę o wynagrodzeniach autorstwa związków zawodowych. “Osądzano nas od czci i wiary”! Zarzucano jątrzenie… Staliśmy na stanowisku: jedna grupa dla pielęgniarek i położnych, natomiast za podwyższanie kwalifikacji zawodowych – dodatki.
Związek pielęgniarek dostrzega problem po kilku latach
Z satysfakcją czytamy w stanowisku związku pielęgniarek z dnia 19 kwietnia 2022 roku, którego fragment cytujemy poniżej.
Nowy podział pracowników medycznych oraz pracowników działalności podstawowej na grupy zawodowe, jaki został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia bez udziału i akceptacji większości reprezentacji zawodów medycznych ochrony zdrowia, wywołuje wiele kontrowersji także w naszej grupie zawodowej.
Pojawiają się głosy, że poszczególne zawody powinny być wyodrębnione do odrębnych grup oraz stawka wynagrodzenia zasadniczego powinna być ustalona stała i równa dla poszczególnego zawodu (z zachowaniem relacji pomiędzy zawodami z uwagi na kompetencje, odpowiedzialność zawodową, ale i deficyt na rynku pracy), a zdobycie dodatkowych kwalifikacji, kursów, specjalizacji powinno być wynagradzane poprzez gwarantowane stałe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego.
źródło: ozzpip.pl
Lepiej za późno niż wcale…