Różnice w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych – propozycja ministra i związku pielęgniarek
Ministerstwo zdrowia w projekcie ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych proponuje poniższy podział pielęgniarek i położnych na grupy. Podział ten ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Poszczególnym grupom przypisano współczynniki pracy.
Także związek pielęgniarek przedstawił własny projekt siatki płac pielęgniarek i położnych.
Jednym z obszarów spornym jest wysokość różnicy w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy grupami 2 oraz 5 i 6.
W projekcie zatwierdzonym przez rząd pielęgniarki z grupy drugiej nie będą mogły mieć niższego wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 7 303 PLN. W grupie 5 i 6 odpowiednio: 5 775 oraz 5 322 PLN.
Natomiast w projekcie firmowanym przez przewodniczącą Ptok pielęgniarki z grupy drugiej nie będą mogły mieć niższego wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 7 303 PLN. W grupie 5 i 6 odpowiednio: 6 738 oraz 6 172 PLN.
Wobec powyższego w pierwszym przypadku różnica pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 a 6 wyniesie na samym wynagrodzeniu zasadniczym – 1 981 PLN. Natomiast według projektu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – 1 131 PLN.
Więcej szczegółowych informacji w powyższej sprawie publikujemy w artykule pt. Związek pielęgniarek – chcemy różnicy w grupach 1 100 PLN.
Związek forsuje różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych
Zastanawiający jest fakt, że ani minister zdrowia oraz OZZPiP nie podał do publicznej wiadomości na jakich przesłankach dokonał podziału pielęgniarek na grupy.
Natomiast sam związek w piśmie do premiera stwierdza:
Gdyby Minister Zdrowia wykonał zobowiązania zawarte w „Polityce Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej do realizacji przez Radę Ministrów uchwałą nr 124/2019 z dnia 15-10-2019 r. i doprowadził do dookreślenia kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych do poszczególnych poziomów studiów (studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia) oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, można by było na tej podstawie różnicować w sposób istotny zakresy obowiązków i odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi grupami i uzasadniać utrzymanie tak dużych różnic płacowych. Tak się jednak nie stało. Dlatego konieczne jest zmniejszenie różnic pomiędzy grupami zawodowymi.
źródło: ozzpip.pl
Absurdalne postępowanie związku. Pani Ptok wie, że nie ma określonych kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych do poszczególnych poziomów studiów (studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia) oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, ale różnicuje wynagrodzenia. Prowadzi to w prostej drodze, do dyskryminacji części pielęgniarek i położnych, które mają ten sam zakres kompetencji zawodowych a wynagrodzenie znacznie niższe.
Wierzyć się nie chce, że to związkowcy pielęgniarkom zgotowali taki los.
Różnice w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych – projekt OZZPIP
Poniżej publikujemy projekt siatki płac pielęgniarek i położnych autorstwa OZZPiP.
Lp. | Grupy zawodowe według kwalifikacji posiadanych na zajmowanym stanowisku | Współczynnik pracy |
2 | Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3, 4 posiadający wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację; pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z posiadaną specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia | 1,29 |
5 | Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 posiadający wyższe wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie (studia I stopnia) i specjalizację, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją | 1,19 |
6 | Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–5 posiadający wyższe wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog posiadający średnie wykształcenie albo pielęgniarka albo położna posiadająca średnie wykształcenie, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia | 1,09 |