Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy
W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy artykuł pt. Podział pielęgniarek. Jest zgoda ministra i związku. W artykule tym, przedstawiliśmy obecny stan w zakresie podziału pielęgniarek i położnych na grupy. Po raz kolejny wyraziliśmy stanowisko redakcji portalu w sprawie błędnych założeń przyjętych w kontekście zaszeregowania pielęgniarek w siatce płac. Zdecydowanie opowiadamy się za jedną grupą. Podział ze względu na posiadane wykształcenie jest wadliwy. Dlaczego? Nie uwzględnia realiów wykonywania praktyki zawodowej. Skutek? Pielęgniarki i położne wykonujące te same czynności zawodowe oraz posiadające ten sam zakres kompetencji zawodowych są wynagradzane w sposób niesprawiedliwy oraz dyskryminujący. Efektem są kominy płacowe sięgające ponad 2,5 tys. PLN.
Od przeforsowania podziału pielęgniarek i położnych w siatce płac rozpoczął się chaos w wynagrodzeniach. Chaos ten pogłębił się znacznie poprzez nowelizację ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Były one okazją do naprawienia szkodliwych rozwiązań płacowych, które doprowadziły do skłócenia środowiska pielęgniarskiego.
Niestety nadal ministerstwo zdrowia i protestujący medycy, wraz ze związkiem pielęgniarek idą drogą podziału. Szkoda, że koncepcja dodatków za tytuł magistra, licencjata oraz specjalizacje i kursy kwalifikacyjne nie zdobyła poklasku wśród decydentów. Zdecydowanie należy podkreślić, że uzyskiwanie kolejnych papierków poświadczających uzyskanie kolejnych tytułów zawodowych oraz ukończenia kursów kwalifikacyjnych powinny skutkować podniesieniem kompetencji zawodowych, czyli zakresu uprawnień i obowiązków.
Niestety autorzy kolejnych wersji siatki płac pielęgniarek i położnych zachowują się jak słoń w składzie porcelany. Wierzyć się nie chce, aby nie posiadali podstawowych realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Szokujące jest to, że skutkiem są dramaty pielęgniarek i położnych z długoletnim stażem pracy w zawodzie, które odarto z godności zawodowej.
Tabela płac w ustawie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia składa się z dwóch elementów, które mają zasadnicze znaczenie w zakresie wysokości wynagrodzeń zasadniczych. Pierwszym z tych elementów jest podział pielęgniarek na grupy.
We wczorajszym artykule opisaliśmy sprawę zadziwiającego konsensusu w tej materii pomiędzy protestującymi medykami oraz ministrem zdrowia. Szokujący jest fakt, że staje się to przy udziale związku zawodowego pielęgniarek, któremu przewodniczy pani Krystyna Ptok.
Jakie skutki niesie dla pielęgniarek i położnych, podział na grupy autorstwa protestujących medyków oraz ministra zdrowia, wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych oraz czy przynosi poprawę w kontekście obowiązującej siatki płac pielęgniarek i położnych. Siatki płac, która jest niesprawiedliwa oraz dyskryminująca rzesze pielęgniarek i położnych.
Tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście współczynników pracy, zaproponowanych przez protestujących medyków oraz ministra zdrowia
Jak wspomniano powyżej tabela płac składa się z dwóch elementów. Drugim składnikiem są przypisane poszczególnym grupom współczynniki pracy.
Kolejnym zadziwiającym faktem jest informacja, że protestujący medycy zmienili projekt siatki płac, którą przedstawili ministrowi zdrowia w trakcie negocjacji płacowych. Projekt, z dnia 9 września w zasadniczy sposób jest inny od projektu zaprezentowanego przez protestujących medyków w dniu 14 października 2021 roku.
Skutkiem powyższego jest spadek wynagrodzeń zasadniczych, proponowanych w październiku przez protestujących medyków, względem propozycji z września. Konkretne wyliczenia przedstawiliśmy w artykule poniżej.
Teraz przeanalizujmy jakie współczynniki pracy przewiduje dla pielęgniarek i położnych minister zdrowia, w projekcie siatki płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku.
- Pielęgniarka, położna z tytułem magistra ze specjalizacją;
- Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata, ze specjalizacją oraz pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem ze specjalizacją;
- Pielęgniarka, położna z tytułem magisterskim,
- Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata;
- Pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem, po 10 latach pracy w zawodzie.
Sprawdźmy jakie powyższym grupom przypisał minister współczynniki.
- – 1,19
- – 1,02
- – 1,02
- – 092
- – 0,92
Minister zdrowia oraz protestujący medycy jednym głosem w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych
Wobec powyższych informacji musimy odpowiedzieć na pytanie, jakie współczynniki pracy przypisali protestujący medycy, wraz ze związkiem pielęgniarek powyższym grupom? Odpowiedź jest zaskakująca. TAKIE SAME! Jak minister zdrowia.
Podsumujmy informacje zawarte w kilku poprzednich artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Minister zdrowia oraz protestujący medycy zaproponowali w siatce płac pracowników podmiotów leczniczych taki sam podział pielęgniarek i położnych oraz przypisali tym grupom takie same współczynniki pracy.
Jedyna różnica jest taka, że minister powyższe współczynniki chce wprowadzić z dniem 1 lipca 2022 roku, natomiast medycy z dniem 1 października 2021 roku. Medycy proponują zapis o posiadanych przez pracownika kwalifikacjach, natomiast minister o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku pracy.
Jutro w kolejnym artykule poruszymy następne zagadnienia związane z siatką płac pielęgniarek i położnych, którą proponują wspólnie: minister zdrowia oraz protestujący medycy, w tym związek pielęgniarek.