W sejmie o warunkach pracy pielęgniarek
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia – podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego w dniu 5 lipca 2022 roku.
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:
Panie przewodniczący, szanowni państwo, chciałabym wrócić do sedna dzisiejszego posiedzenia podkomisji dotyczącego reformy. Nie byłoby tej reformy, proszę państwa, gdyby nie braki kadr medycznych. Reprezentuję grupę zawodową pielęgniarek i położnych, na którą zwrócili uwagę zarówno rzecznik praw dziecka, jak i rzecznik praw pacjenta.
Rzecznik praw dziecka zwracał uwagę, że brakuje pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, natomiast rzecznik praw pacjenta zwrócił uwagę na aspekt dotyczący braku kadr i na to, dlaczego brakuje akurat pielęgniarek w dziedzinie psychiatrii.
Bardzo prosiłabym o rozważenie tej kwestii, ponieważ dostępność do świadczeń lub brak dostępności do świadczeń spowodowała lub wymusiła reformę w tym zakresie i w jakiś sposób dała możliwości zastępcze dostępności do tych świadczeń na bazie poziomów referencyjności. Jestem trochę zaniepokojona, że np. w woj. mazowieckim, z którego pochodzę, nie ma w ogóle centrów w trzecim poziomie referencyjności. Być może są podpisywane umowy, nie mam takiej wiedzy.
Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych – tylko jedna pielęgniarka
Natomiast bardzo prosiłabym panią z departamentu Ministerstwa Zdrowia o rozważenie przywrócenia norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. To, na co zwrócił uwagę rzecznik praw pacjenta. Dlaczego pielęgniarki odchodzą z psychiatrii? Proszę państwa, dlatego że zostało zmienione rozporządzenie w sprawie norm, jest tam wpisana tylko pielęgniarka. Jeżeli nie mamy wskazanej liczby pielęgniarek, to, wiecie państwo, że ze względu na brak zwiększonego finansowania, ograniczone możliwości zatrudnienia kierowników podmiotów leczniczych, dyrektorzy nie podejmują inicjatywy uzupełnienia tych kadr. Kadry są po prostu przeciążone, zmęczone, szukają być może łatwiejszej pracy.
Jestem pielęgniarką psychiatryczną z 23-letnim doświadczeniem pracy na psychiatrii i wiem, co to znaczy, jaka ciężka to jest praca. Trudna, wyczerpująca fizycznie i psychicznie. W związku z tym mam ogromną prośbę, żebyście państwo wsparli nasze działania.
Prośba do Ministerstwa Zdrowia, żeby rozważyło powrócenie norm zatrudnienia w psychiatrii, żebyśmy mogli w sposób bezpieczny i profesjonalny świadczyć tę opiekę. Myślę, że należałoby zwrócić się do Naczelnej Izby Lekarskiej. Otrzymałam taką informację, że coraz więcej lekarzy, młodych lekarzy, podejmuje decyzję o specjalizacji psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W związku z tym chcielibyśmy, żeby ta dziedzina była świadczona na wysokim poziomie, w sposób bezpieczny i profesjonalny. Dziękuję bardzo.
źródło: sejm.gov.pl