Władze pielęgniarek – naprawić błąd złej kwalifikacji zawodowej.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Władze pielęgniarek – naprawić błąd złej kwalifikacji zawodowej.

Wynagrodzenia pielęgniarek – naprawić błąd złej kwalifikacji zawodowej

Dzisiaj głos na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych oddajemy uczestnikom posiedzenia Zespół ds. Pielęgniarek, Położnych i Pracowników Opieki Zdrowotnej, który obradował w dniu 9 czerwca 2021 roku. Wypowiada się posłanka, która ukończyła studium pielęgniarskie oraz władze z okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Wszyscy w sposób merytoryczny uzasadniają konieczność przebudowania tzw. siatki płac pielęgniarek i położnych. Zwracają się z apelem o naprawienie nieprawidłowości w tym zakresie.

Posłanka Urszula Nowogórska:

Ja myślę, że na kolejnych posiedzeniach zespołu właśnie będziemy się zajmować tą kwalifikacją i grupami zawodowymi, bo jest to bardzo ważna kwestia, która wprowadza również wiele niepokojów i wiele podziałów w grupie zawodowej. Chciałam powiedzieć również, że państwo pewnie nie wiecie, ja też dawno, dawno temu ukończyłam studium pielęgniarskie, właśnie 2,5-letnie, dzienne i moja szkoła nie miała możliwości przekształcenia się w taką formę, żebyśmy mogły, zdając dyplom przecież tak samo jak pielęgniarki z licencjatem, uzyskać tytuł licencjata, więc to był system wynikający chyba ze stanu przejściowego zmiany kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych, ale ten błąd trzeba po prostu naprawić przez właściwą kwalifikację zawodową.

Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Tadeusz Wadas:

Ja oczywiście podzielam to co powiedziała pani poseł przed chwilą i tylko dodam, że rzeczywiście współczynniki nie zostały absolutnie przemyślane i doprowadzą do dzielenia całego środowiska pielęgniarek i położnych. Należy zwrócić uwagę na to, że w obecnym systemie ochrony zdrowia zawody pielęgniarki i położnej są zawodami deficytowymi. I podkreślam: nie każdy będzie pielęgniarką czy położną, natomiast proszę wziąć pod uwagę, że mamy najniższy wskaźnik w Europie, jeżeli chodzi o ilość pielęgniarek, bo 5,1 na 1000 mieszkańców. Pielęgniarki są przeciążone pracą, o tym świadczą badania, które prowadzimy i ostatnie badania pilotażowe, które zostały zrobione w Małopolsce wskazują, że 75% pielęgniarek jest wypalonych zawodowo. To jest przerażające, ale prawdziwe.

Nie spychajmy na dół siatki płac doświadczonych pielęgniarek w wieku emerytalnym

Normy zatrudnienia pielęgniarek są wstrzymane do 30 września, ale wstrzymane dlatego, że po prostu pielęgniarek nie ma, i co będzie dalej? 45% pielęgniarek pracuje w drugim miejscu pracy, jest to potwierdzone dużym badaniem również w Małopolsce, opublikowanym w medycynie pracy w miesiącu lutym. Jest to wszystko przerażające! Natomiast teraz, ja już ostatni raz [mówię], już nigdy się nie będę wypowiadał, że brakuje/nie brakuje pielęgniarek, nie będę, bo wypowiadam się od 16 lat, że do tego doszliśmy teraz, ale powiem tak: 6 800 pielęgniarek odejdzie w Małopolsce w tym roku na emerytury, jeżeli przyjdzie do nas po prawo wykonywania zawodu 250 pielęgniarek – ja się będę z tego cieszył. Natomiast powiem tak: nie dzielmy środowiska, bo jeśli te 6 800 pielęgniarek to są właśnie te pielęgniarki bardzo dobrze przygotowane, praktycznie przygotowane, one wdrażają licencjatki, magistrów, uczą, szkolą jeszcze w oddziałach, one nie mogą być tak zepchnięte na sam dół!

2639 PLN na rękę dla doświadczonej pielęgniarki

Ja tutaj powiem, że jeżeli 3 770 zł brutto wynagrodzenia ma otrzymywać doświadczona pielęgniarka, dobrze przygotowana, która na zachodzie dostanie 2,500 euro, to to [w Polsce] na rękę na dostaje 2 639 zł. Odejdą, nie dostaną w ogóle już nawet te 60-letnie emerytki w pracy i system niestety pogrążymy sami i bardzo bym prosił wszystkich posłów, decydentów, pana Ministra Zdrowia – pochylcie się jeszcze raz nad tymi współczynnikami. Nie dzielcie środowiska pielęgniarek na lepsze/gorsze, bo wszystkie pielęgniarki mamy wspaniałe i bardzo o to proszę.

Przewodnicząca Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Gabriela Hofman:

O co chodzi w dzieleniu pielęgniarek na grupy?

Kiedyś gwarantem wejścia do zawodu było ukończenie liceum medycznego bądź studium medycznego w przypadku pielęgniarek, w przypadku położnych było to studium medyczne albo policealne, albo pomaturalne i to było gwarantem wejścia do zawodu, oczywiście po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, natomiast od chwili kiedy weszliśmy w system kształcenia boloński, wejście do zawodu to jest ukończenie licencjatu i otrzymanie prawa wykonywania zawodu.

Także pielęgniarki, które ukończyły liceum i to jest rzesza pielęgniarek, które ukończyły liceum medyczne, ale one wchodząc do zawodu, to były tak jak teraz te osoby, które kończą studia licencjackie, czyli to powinna być bazowa, wyjściowa grupa.

Do tego dochodzą inne specjalizacje, szkolenia, doświadczenie itd. Natomiast dzielenie pielęgniarek na te, które skończyły liceum dawno temu, bo licea dawno temu zostały wygaszone, na pielęgniarki, które ukończyły studium i te, które ukończyły licencjat, to jest to po prostu błąd, który rządzący chcą zafundować i skłócić środowisko. Ale może o to chodzi. Także tutaj prośba przede wszystkim do posłów posłanek, aby to zmienić. Wskaźniki wskaźnikami, ale zmienić zasady kwalifikacji osób, które w danej grupie powinny być.

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 124

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1207 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Cel: poprzydzielać sensownie pielęgniarki do grup.