Witamina E należy do antyoksydantów, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Poza tym pełni inne ważne funkcje w organizmie człowieka, a jej niedobór może być przyczyną m.in. częstszych infekcji czy kłopotów z koncentracją. Aby go uniknąć, należy zadbać o urozmaiconą dietę. W razie potrzeby można wspomóc się lekiem z witaminą E (np. w postaci syropu multiwitaminowego)
Jaką funkcję pełni witamina E w organizmie człowieka?
Pod nazwą “witamina E” kryje się grupa tokotrienoli i tokoferoli, które wykazują różną aktywność biologiczną. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ:
- mają właściwości antyoksydacyjne i chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
- hamują odkładanie się blaszki miażdżycowej, co może obniżać ryzyko choroby miażdżycowej;
- uczestniczą w dostarczaniu składników odżywczych do komórek;
Patrząc na te ważne funkcje, pojawia się pytanie – do czego może prowadzić niedobór witaminy E? U zdrowych osób dorosłych zazwyczaj nie występują kliniczne objawy niedoboru witaminy E. Podobnie wygląda to u dzieci, choć w rzadkich przypadkach mogą pojawić się np. kłopoty z koncentracją, częstsze infekcje czy pogorszenie widzenia.
Dla rozwijającego się organizmu najbardziej niebezpieczne są długotrwałe niedobory witaminy E. Ich przyczyną jest zazwyczaj choroba (np. zespół Bassena-Kornzweiga) lub karmienie wcześniaków sztucznym pokarmem.
Gdzie występuje witamina E?
Aby nie dopuścić do niedoboru witaminy E, należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. W niektórych przypadkach konieczne może być uzupełnienie codziennego jadłospisu o suplementy diety z witaminą E.
Produkty spożywcze będące dobrym źródłem witaminy E
Gdzie występuje witamina E? Dobrymi źródłami pokarmowymi tego ważnego składnika są m.in.:
- orzechy laskowe;
- migdały;
- ziarna słonecznika;
- pestki dyni;
- natka pietruszki;
- szpinak;
- botwina;
- awokado;
- papryka;
- kiełki;
- oliwa z oliwek;
Orzechy laskowe i migdały są doskonałym dodatkiem do porannej owsianki. Można spożywać je także jako zdrową przekąskę. Będą zdecydowanie lepsze niż słodkie czy słone produkty o wysokim stopniu przetworzenia.
Zdrowym dodatkiem do różnych dań jest również natka pietruszki. Jej zastosowanie kulinarne jest bardzo szerokie. Dobrze sprawdza się zarówno jako dodatek do zup i dań ciepłych, jak i zielonych smoothie (np. z bananem, natką pietruszki i sokiem z cytryny).
Suplementy diety i leki jako uzupełnienie codziennego jadłospisu
Czasami zachodzi potrzeba uzupełnienia codziennego jadłospisu o suplementy diety lub leki z witaminą E. W ramach profilaktyki niedoboru witamin można stosować np. syrop Multi Sanostol. Jest to lek na odporność dla dzieci, który zawiera zestaw witamin (A, C, E, D i witaminy z grupy B) oraz wapń. Zaleca się go dzieciom powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłym m.in. w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, skłonności do infekcji, obniżonej zdolności koncentracji, przemęczeniu, stanach wyczerpania fizycznego czy utracie apetytu.