……………………………..
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiciel władz Naczelnej Izby PiP zgłosił poprawkę, do ustawy – prawo farmaceutyczne, która zmieniała "uprawnienie" na "obowiązek" zgłaszania przez pielęgniarkę "działania niepożądanego produktu leczniczego". Rada ministrów była zdania aby w pierwszym okresie funkcjonowania nowego prawa farmacutycznego "obowiązek zagłaszania" dotyczył tylko lekarzy i dentystów, natomiast pielęgniarki i położne posiadałyby "uprawnienie do zgłaszania". Poprawka autorstwa izby pip została przyjęta. O sprawie pisałem szczegółowo na Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule – Dzięki władzom Naczelnej Izby PiP pielęgniarkom i położnym doszedł kolejny …. obowiązek, gdy pacjent włoży sobie czopek do ucha. Czytano ponad 2500 razy. 7 komentarzy.
W odpowiedzi na wniosek władz izby pip wiceminister zdrowia obecny na posiedzeniu semowej komisji zdrowia powiedział, cytuję:
"Rząd może wyrazić tylko poczucie wdzięczności za tak obywatelską postawę samorządu zawodowego pielęgniarek".
W trakcie dyskusji w przedmiotowej sprawie podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia padają słowa:
"Intencją Rady Ministrów było to aby nie obciążać nadmiernie pielęgniarek dodatkowymi obowiązkami".
"Ja myślę, że skoro samo środowisko o to prosi to tym lepiej dla ustawy".
"Samo środowisko chce".
.
Jeszcze jedna uwaga, obrazująca poziom stanowionego prawa w zakresie ochrony zdrowia w polskim sejmie. Biuro legislacyjne sejmu zgłosiło wątpliwość: ustawa nakłada na dwa podmioty (lekarza i pielęgniarki) te same obowiązki, to w sytuacji jednoczesnego działania lekarza i pielęgniarki jest to zbyteczne. I powoduje to pewną niezręczność! Dlatego z tego powodu w projekcie ustawy pielęgniarka miała uprawnienie, a nie obowiązek zgłaszania "działania niepożądanego produktu leczniczego".
W tym zagadnieniu przedstawiciel władz izby pip nie zabrał głosu.
.
Mariusz Mielcarek
.
P.S.
Sejm w dniu 13 września uchwalił ustawę – Prawo farmaceutyczne, która zawiera obowiązek zgłaszania "działania niepożądanego produktu leczniczego" przez pielęgniarki, o który wnioskował przedstawiciel władz izby pip. Na stronie internetowej ministerstwa zdrowia czytamy:
"Dzięki nowelizacji obowiązek zgłaszania informacji o niepożądanych działaniach leków będą mieli nie tylko lekarze, lekarze dentyści i farmaceuci – zostanie on również nałożony na pielęgniarki i położne. Natomiast ratownicy medyczni, felczerzy, diagności laboratoryjni i technicy farmaceutyczni uprawnieni do wykonywania czynności fachowych w aptece zyskają możliwość zgłaszania takich informacji".
Zobacz komentarze na Facebooku
.