Senator pyta ministra zdrowia o pielęgniarki…
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką na 41. posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2022 r.
Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Pielęgniarki zwróciły się do mnie w następującej sprawie. Aktualnie, również w „Przylądku”, którym przez wiele lat kierowałam, mamy do czynienia z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe, i z takimi, które studiów wyższych nie ukończyły. Kiedyś tego nie było. Ta grupa pielęgniarek, które nie ukończyły szkoły wyższej, to są najczęściej pielęgniarki najbardziej doświadczone, to są dziewczyny naprawdę fantastyczne w tej pracy. A z czym one się zwracają?
Senator: to jest absolutnie nieprawidłowe
Problem polega na tym, że w świetle aktualnych przepisów, za swoją pracę są o wiele gorzej opłacane aniżeli pielęgniarki, które są po studiach wyższych. To powoduje, że one pracują na wielu etatach lub z tej pracy chcą zrezygnować. Wydaje mi się, że w takim okresie, w którym mamy ogromne kłopoty z personelem pielęgniarskim, należy docenić i wziąć pod uwagę staż pracy pielęgniarek i nie krzywdzić tych pielęgniarek.
Jak praktycznie to wygląda? Otóż przychodzą młode dziewczyny po studiach i te starsze pielęgniarki wdrażają je do pracy i uczą, ale to te młode dostają dużo większe pieniądze. To jest absolutnie nieprawidłowe.
Tak że proszę o to, żeby się temu przyglądnąć i uzależnić płace pielęgniarskie – nie tylko sam dodatek, ale także podstawę – również od stażu pracy, bo ta sytuacja jest patologiczna, można powiedzieć. Nie może być tak, że nauczyciel dostaje mniejsze pieniądze aniżeli student, a taki tu powstaje układ.
Senator RP Alicja Chybicka
… odpowiada wiceminister zdrowia
W odpowiedzi na przekazane przy piśmie z dnia 28 kwietnia 2002 r., znak: BPS/043-41-1640/22, oświadczenie złożone przez Senator Alicję Chybicką na 41. Posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2022 r. uprzejmie przekazuję poniższe informacje.
W celu zabezpieczenia interesów pracowników podmiotów leczniczych, Minister Zdrowia w trójstronnym dialogu z partnerami społecznymi reprezentującymi związki zawodowe oraz organizacje pracodawców przygotował systemową regulację w tym zakresie, jaką jest ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz.1801).
Systematyczne podwyższanie na mocy tej ustawy gwarantowanych minimalnych poziomów wynagrodzeń zasadniczych obejmuje m. in. wszystkie grupy zawodowe pielęgniarek i położnych zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiotach leczniczych.
W dniu 26 maja br. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, podejmując tym samym rozstrzygnięcia w sprawie zakresu zmian w nowelizowanej regulacji.
To realizacja postulatu związku i izby pielęgniarek
Wysoka Izba m. in. przyjęła rozwiązanie zaproponowane w przedłożeniu rządowym i stanowiące realizację postulatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych polegające na przeniesieniu pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach pracy, gdzie wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego, do grupy pracowników wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na stanowiskach pracy z wymaganym wyksztalceniem wyższym licencjackim. Oznacza to, że pielęgniarki i położne na stanowiskach z wymaganym średnim wykształceniem zarabiać będą nie mniej niż 5322,78 zł wynagrodzenia zasadniczego, a gwarantowana kwota ich wynagrodzenia zasadniczego wzrośnie o ponad 41%, tj. o kwotę 1550,53 zł i będzie to najwyższy procentowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego ze wszystkich grup zawodowych objętych ustawą.
Doceniliśmy wieloletni staż i nabyte w jego toku umiejętności pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem
Rząd zaproponował zrównanie gwarantowanych wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem z gwarantowanym najniższym wynagrodzeniem pracowników wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym licencjackim z uwagi na docenienie wieloletniego stażu i nabytych w jego toku umiejętności i doświadczeń pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem, na co zwróciła uwagę Pani Senator w swoim oświadczeniu.
Ostateczny kształt znowelizowanej ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zależny będzie od dalszych decyzji Parlamentu RP oraz Prezydenta RP.
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu
31 maja 2022 roku
źródło: senat.gov.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Pan wiceminister zdrowia uskutecznia nadal radosną twórczość.
W powyższej odpowiedzi na oświadczenie senatorskie twierdzi, że jedną z istotnych zmian, jest przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Powyższa argumentacja jest naprawdę karkołomna. I nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To tak jakby kopnąć pielęgniarkę w du.. i wymagać aby odczuwała radość z nadchodzącej podróży.
Natomiast objawem tego olbrzymiego doceniania przez ministra zdrowia, jest różnica w wynagrodzeniach na poziomie 2,5 tys. PLN na niekorzyść pielęgniarek i położnych – absolwentek LM i SM. Genialne!
Szczegółowa analiza w przedmiotowej sprawie została przedstawiona przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – ile zyskają i stracą pielęgniarki z licencjatem.