W sejmie o pielęgniarkach i pielęgniarstwie
Posiedzenie sejmu w dniu 11 maja 2022 roku.
Poseł Tomasz Zimoch:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! To podobno gorący wieczór polityczny, ale ucieknijmy na chwilę od polityki.
Z mównicy sejmowej chcę pokłonić się tym, co będą świętować jutro, a właściwie już za kilkadziesiąt minut. Wiele osób z grona 300 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy na nocnej zmianie spędzi pierwsze godziny dnia pielęgniarek. Spotykamy je niemal codziennie. Towarzyszą nam w chwilach ciężkich, ale są też świadkami radosnych przeżyć. Niedoceniane, kiepsko wynagradzane.
Często pomniejszamy ich rolę. Rezygnują z pracy z powodu niskich płac, złych warunków organizacyjnych, niedoceniane są ich kompetencje. W programie dotyczącym ochrony zdrowia Polska 2050 przypomina, że blisko 5 lat temu w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejska opracowana została „Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Rada Ministrów w 2019 r. zaakceptowała nawet program „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa w Polsce” – który nie powinien pozostawać tylko na papierze.
Ze smutkiem przyjąłem dzisiejszą wiadomość, że pielęgniarki w sądzie domagają się przestrzegania współczynników pracy. Żądają wyrównania wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego, dodatku funkcyjnego i dodatkowego świadczenia.
Więcej o tej sprawie na ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Pielęgniarki wniosły do sądu sprawę o zaniżone współczynniki pracy.
Z czym kojarzymy zawód pielęgniarki
Dzień pielęgniarek, święto. A więc z mównicy sejmowej składam życzenia dla pielęgniarek w łódzkich szpitalach Pirogowa, Biegańskiego, Barlickiego, dla pielęgniarek w Tuszynie, Koluszkach, Ożarowie Mazowieckim, w Jastrowiu, w Ustrzykach Dolnych i w całym kraju.
Złożyłem życzenia i pani Małgosi. Miała 5 lat, gdy zachorowała na zapalenie mięśnia sercowego. Rodzice obawiali się, czy przeżyje. Leżała w domu i to był jej pierwszy kontakt z pielęgniarstwem. 2 miesiące w łóżku dla 5-letniej dziewczynki było niezłym wyzwaniem.
Kiedy słyszymy słowo „pielęgniarka”, to z czym to kojarzymy? Usłyszałem dzisiaj różne odpowiedzi: poświęcenie, opieka, przepracowanie, niedocenianie. Ale nie ukrywam, że najpiękniejsze odpowiedzi usłyszałem z ust jednego z wolontariuszy. Pielęgniarka to wyraz współczucia na twarzy, zmęczone oczy, spracowane dłonie. Pielęgniarka to ktoś bliski, gdy jesteś w potrzebie, ktoś, kto nieraz zastępuje ci żonę, matkę, córkę.
Pielęgniarstwo to nie tylko pielęgniarki. To także pielęgniarze
Pielęgniarka to empatia ubrana w uniform. Pielęgniarka to tytan pracy, chodzące dobro, ktoś, dla kogo etos pracy jest na tyle ważny, by pomijać niegodne traktowanie przez władzę i by być blisko i dbać o innego.
Pielęgniarka to bohaterka. Przed bohaterkami, pielęgniarkami czapki z głów z mównicy sejmowej. Ale czapki z głów i przed pielęgniarzami, bo pamiętajmy, że to także ich zawód, choć częściowo wykonywany przez mężczyznę. A zatem, panie pielęgniarki, panowie pielęgniarze, wszystkiego najlepszego.
źródło: sejm.gov.pl