Projekt z dnia 14 kwietnia 2010 roku.
Art. 19
2. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód (…), są obowiązane w terminie 14 dni od dnia nawiązania stosunku służbowego lub zawarcia umowy poinformować o tym fakcie okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu, wskazując:
1) numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu albo ograniczonego
prawa wykonywania zawodu;
2) datę zatrudnienia i stanowisko, a w przypadku umów na czas określony datę zakończenia umowy;
3) miejsce wykonywania zawodu.
3. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód (…), są obowiązane poinformować okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu o rozwiązaniu albo wygaśnięciu umowy, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy.
(…) – skróty od redakcji Portalu
Komentarz redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych
O swoistym samorzadowo – ministerialno – związkowym towarzystwie wzajemnej adoracji piszę na Portalu od dawna. Towarzystwo to, przy okazji nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej załatwia swoje sprawy. Widać to gołym okiem. Dziś przedstawiam kolejny aspekt wspólnych działań przedstawicieli samorzadu i ministerstwa zdrowia. Towarzystwo to nakłada na pielęgniarki i położne uciążliwy obowiązek informowania izby o miejscu lub miejscach wykonywania zawodu. Należy zadać sobie pytanie o sens takiego wymogu. Moim zdaniem to kolejna biurokratyczny wymysł. Szkoda, że fundują go nam przedstawiciele naszej korporacji zawodowej.
Rozwiązanie proponowane w ustawie można porównać do następującej hipotetycznej sytuacji:
Państwo wydaje dowody rejestracyjne do każdego pojazdu. Ustawa zobowiązywałaby każdego posiadacza pojazdu do informowania o miejscu garażowania pojazdu. W ciągu 14 dni od garażowania w nowym miejscu. W ciągu 14 dni od zmiany miejsca garażowania. Prawda, że bzdura?
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej