W projekcie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej układ samorzadowo – ministerialny obdarował nas uciążliwą procedurą. Pielęgniarka lub położna będzie musiała w ciągu 14 dni od zatrudnienia w każdym miejscu, poinformować izbę o tym fakcie. Także w ciągu 14 dni będzie musiała poinformować izbę o zakończeniu każdego zatrudnienia. Pytanie brzmi: po co?

2 min czytania
AktualnościNowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej
W projekcie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej układ samorzadowo – ministerialny obdarował nas uciążliwą procedurą. Pielęgniarka lub położna będzie musiała w ciągu 14 dni od zatrudnienia w każdym miejscu, poinformować izbę o tym fakcie. Także w ciągu 14 dni będzie musiała poinformować izbę o zakończeniu każdego zatrudnienia. Pytanie brzmi: po co?

                                                                                        Projekt z dnia 14 kwietnia 2010 roku.

Art. 19

2. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód (…), są obowiązane w terminie 14 dni od dnia nawiązania stosunku służbowego lub zawarcia umowy poinformować o tym fakcie okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu, wskazując:
1) numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu albo ograniczonego
prawa wykonywania zawodu;
2) datę zatrudnienia i stanowisko, a w przypadku umów na czas określony datę zakończenia umowy;
3) miejsce wykonywania zawodu.
3. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód (…), są obowiązane poinformować okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu o rozwiązaniu albo wygaśnięciu umowy, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy.

(…) – skróty od redakcji Portalu

 

Komentarz redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

O swoistym samorzadowo – ministerialno – związkowym  towarzystwie wzajemnej adoracji   piszę na Portalu od dawna.  Towarzystwo to, przy okazji nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej załatwia swoje sprawy. Widać to gołym okiem. Dziś przedstawiam kolejny aspekt wspólnych działań przedstawicieli samorzadu i ministerstwa zdrowia. Towarzystwo to nakłada na pielęgniarki i położne uciążliwy obowiązek informowania izby o miejscu lub miejscach wykonywania zawodu. Należy zadać sobie pytanie o sens takiego wymogu. Moim zdaniem to kolejna biurokratyczny wymysł. Szkoda, że fundują go nam przedstawiciele naszej korporacji zawodowej.

Rozwiązanie proponowane w ustawie można porównać do następującej hipotetycznej sytuacji:

Państwo wydaje dowody rejestracyjne do każdego pojazdu. Ustawa zobowiązywałaby każdego posiadacza pojazdu do informowania o miejscu garażowania pojazdu. W ciągu 14 dni od garażowania w nowym miejscu. W ciągu 14 dni od zmiany miejsca garażowania. Prawda, że bzdura?

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8543 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze