Minister zdrowia o rekompensatach dla pielęgniarek i położnych
W dniu wczorajszym (1 listopada) informowaliśmy, że ministerstwo zdrowia na twitterze poinformowało o godzinie 15,30, że Min. @a_niedzielski podpisał właśnie polecenie dla prezesa @NFZ_Centrala, nakazujące od 1 listopada podniesienie o 100% wynagrodzenia (jako świadczenia dodatkowego) dla personelu medycznego walczącego z #COVID19, w tym także dla rat. medycznych i diagnostów lab. szpitalnych.
Więcej szczegółów w artykule pt.: Minister podnosi rekompensaty dla pielęgniarek. Maksymalna kwota wzrasta do 15 tys. PLN.
Minister zdrowia w kolejnym tweecie napisał:
"Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów".
Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów. https://t.co/5hckhdAAjU
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 1, 2020
Obecnie zasadniczą kwestią jest jakie jednostki ochrony zdrowia zostaną objęte wypłacaniem rekompensat i pracujące w nich pielęgniarki i położne. Czy objęte nowymi regulacjami będą szpitale COVID I stopnia?
Na tą kwestię trochę światła rzuca wypowiedź ministra zdrowia, cytowana przez rmf24.pl
"Od dziś nie ma żadnych niejasności. Po wydaniu przeze mnie polecenia prezesowi NFZ, każda osoba z personelu medycznego walcząca z covid wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzyma o 100 procent większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Gwarantując dwukrotny wzrost pensji również ratownikom i diagnostom obejmujemy tym samym tą regulacją wszystkich, którzy na pierwszej linii walczą z Covid-19" – powiedział minister zdrowia. Minister podkreślił, że "wydane przeze mnie polecenie jest docenieniem wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusa".
W jakich jednostkach pielęgniarki będą objęte rekompensatami na nowych zasadach
W uzasadnieniu do przedmiotowego polecenia zapisano, że zmiana zakresu podmiotów objętych poleceniem jest po to, aby objąć poleceniem, poza dotychczas wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.
W nowelizacji polecenia określono więc, że osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia dodatkowego będą osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć. Z kolei w przypadku laboratoriów "covid-owych" podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III będą to osoby wykonujące czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach.
źródło: rmf24.pl, PAP
Więcej informacji o rekompensatach w aktualnościach w dziale pt.: Rekompensaty dla pielęgniarek
Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl
Dodatki dla pielęgniarek Komunikat Centrali NFZ
Zmiany w dodatku covidowym dla medyków: jest wyższy i dostanie go dodatkowy personel
Od 1 listopada 2020 roku dodatkowe wynagrodzenie1 w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 otrzymają: personel SOR, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni. Ponadto wysokość dodatku została podwojona.
Minister Zdrowia, poleceniem z 1 listopada 2020 roku, zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przyznania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 nowym grupom personelu medycznego. W poleceniu zapisano także podwyżkę dodatku o 100%.
Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
Do tej pory dodatkowe wynagrodzenie otrzymują osoby wykonujące zawód medyczny (m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni), które zajmują się leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia2.
Od 1 listopada dodatek przysługuje także osobom:
wykonującym zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa, wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-23.
Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną.
Ile wynosi dodatkowe wynagrodzenie?
Od 1 listopada dodatek został podwojony i wynosi aktualnie 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł.
Skąd pochodzą środki na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia?
Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za przekazanie środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia do placówek medycznych.
źródło: nfz.gov.pl – 1 listopada 2020