.Z
W ustawie o zakładach opieki zdrowotnej z roku 1991 zapisano:
Art. 32ł.
1. Pracownikom wykonującym zawód medyczny zatrudnionym w zespole wyjazdowym pogotowia ratunkowego (pomocy doraźnej) przysługuje dodatek w wysokości 30 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy.
2. Pracownikom wymienionym w ust. 1 zatrudnionym w pogotowiu ratunkowym (pomocy doraźnej) poza zespołem wyjazdowym przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy.
Należy podkreslić, że powyższa ustawa traci moc związku z uchwaleniem i wchodzącej w życie z dniem 1 lipca 2011 roku ustawy o dzialalności leczniczej. Natomiast ustawa o działalności leczniczej nie zawiera regulacji w zakresie przedmiotowego dodatku.
Zobacz wystąpienie redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej do ministerstwa zdrowia w przedmiotowej sprawie.
Mariusz Mielcarek
.
Zobacz także:
13 maja 2007 roku – Dodatek za pracę na SOR. Różne interpretacje …
15 maja 2007 roku – Jeden z internautów przesłał opnię prawną z MZ dotyczącą braku podstaw prawnych, przyznawania pracownikom SOR 20% dodatków na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
8 sierpnia 2008 roku – Z redakcyjnej poczty: Czy to prawda, że starając się o dodatek 20% za pracę w SOR musimy wybierać między dodatkiem za nocne dyżury, a 20% dodatkiem? Taką informację przekazano pracownikom SOR-u!
.
Zobacz także:
Ustawa o działalności leczniczej to:
-
usankcjonowanie patologi w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych,
-
likwidacja kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie,
-
wolnoamerykanka w zakresie nadzoru merytorycznego w pielęgniarstwie,
-
likwidacja regulacji prawnych w zakresie kwalifikacji zawodowych wymaganych od pielęgniarek i położnych na poszczególnych stanowiskach pracy,
.