Urlop szkoleniowy pielęgniarek. MZ w senacie: propozycje były różne, np. 25–26 dni.

2 min czytania
AktualnościUrlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.
Urlop szkoleniowy pielęgniarek. MZ w senacie: propozycje były różne, np. 25–26 dni.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – wymiar urlopu szkoleniowego

Posiedzenie senatu w dniu 18 czerwca 2020 roku. 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Wprowadzamy urlop 6-dniowy, 6-dniowy urlop płatny. Generalnie wprowadzamy 6 dni urlopu na kształcenie czy dokształcanie dla wszystkich lekarzy, czyli lekarzy stażystów, lekarzy rezydentów i lekarzy specjalistów. Każdy z lekarzy będzie mógł korzystać z 6-dniowego urlopu szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji, a oprócz tego jest jeszcze dodatkowo 6 dni na przygotowanie się do egzaminu na ostatnim roku kształcenia. Czyli kumuluje się jakby ten urlop 6-dniowy, który wynika z tej ustawy, plus jeszcze 6 dni na przygotowanie się do egzaminu. Chciałabym jeszcze podkreślić, że lekarze w trakcie specjalizacji mają tzw. czas na samokształcenie, bo w tym trybie jest to określone w programie specjalizacji, a więc ten czas też mogą poświęcić na przygotowanie się do egzaminu. Specjalizacja trwa 5 lat. Myślę, że systematyczność spowoduje, że nie będzie potrzeby takiego przysiadania w ostatnich 2 miesiącach i uczenia się od nowa całego programu, który powinien być zrealizowany w ciągu 5 lat.

Propozycje były różne, np. 25–26 dni urlopu szkoleniowego, jednak, Szanowni Państwo, to jest podobna kwestia jak w przypadku wynagrodzenia kierownika specjalizacji. Do tej pory nie było tego w ogóle, a teraz nagle chcielibyśmy, żeby otrzymywał jakąś tam dużą kwotę. Tak samo z urlopem – nie było urlopu, teraz my proponujemy 6 dni, więc jest oczekiwanie, że będzie to 25 czy ileś dni. Myślę, że tutaj… Tak jak powiedziałam na początku, ta ustawa była dużym kompromisem między oczekiwaniami a możliwościami. My na tym etapie uznaliśmy, że 6-dniowy urlop ma właściwy wymiar, tym bardziej że w wielu innych zawodach medycznych również wprowadzamy 6-dniowy urlop. Nie chcieliśmy tego różnicować czy w przypadku pielęgniarek, czy ratowników medycznych, czy w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty albo farmaceuty. We wszystkich tych ustawach, które nowelizujemy, wprowadzamy ten sam wymiar urlopu na kształcenie. Stąd też ta liczba, ten 6-dniowy urlop.

źródło: stenogram posiedzenia

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych



Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo dało dyrektorom środki na wzrost wynagrodzeń.

Sejm – dodatek dla pielęgniarki to średnio 3 tys. PLN.

Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8578 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka idąc do pracy, nie wie na jakim oddziale będzie dyżurować.

2 min czytania
Pielęgniarka: To już się dzieje! Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025…
Aktualności

Zaćma. Objawy, przyczyny, leczenie

3 min czytania
Zaćma to schorzenie, które dotyka głównie osoby starsze i stopniowo pogarsza widzenie, utrudniając codzienne życie. Może być wynikiem starzenia, chorób przewlekłych czy…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarki to nie koło gospodyń wiejskich.

2 min czytania
Pielęgniarka: To po co w takim razie pielęgniarkom specjalizacje? Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu…
Komentarze