Zasady wydawania zleceń lekarskich dla pielęgniarek…
W jednym z wyroków sądowych zapisano:
(…) Prowadzono również postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pielęgniarek, które sprawowały opiekę nad pacjentem. Zarzucono im niedopełnienie obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, a czterem innym, że podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń i nie dopełniły obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej. Pielęgniarki zostały uznane za winne popełnienia zarzucanych im czynów. (…)
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Kiedy czyta się regulacje prawne oraz ich wykładnie w zakresie zasad wykonywania przez pielęgniarki zleceń lekarskich można odnieść wrażenie, że są pisane przez osoby nie mające pojęcia o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki. Rzeczą rzucająca się w oczy jest brak proporcji pomiędzy odpowiedzialnością lekarza i pielęgniarki. Całe odium przeniesione jest na stronę wykonawcy zlecenia czyli pielęgniarki. Zatem zadajmy sobie pytanie: co z zasadami wydawania zleceń lekarskich przez lekarza?
Otóż z powyższego cytatu z wyroku sądu wynika, że pielęgniarki „podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń”. Pielęgniarki zostały w postępowaniu dyscyplinarnym, prowadzonym w podmiocie leczniczym (nie przez sąd) uznane za winne.
Nie znamy szczegółów przedmiotowej sprawy ale to nie znaczy, że nie możemy postawić zasadniczych pytań w zakresie prawidłowej procedury wydawania zleceń przez lekarzy.
Pytanie pierwsze: czy lekarz nie powinien podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za wydanie ustnego zlecenia i nie wpisanie go do karty zleceń?
Pytanie drugie: czy lekarz miał prawo wydać zlecenie lekarskie ustne za nim wpisał je do karty zleceń lekarskich?
Powyższe pytania dotyczą wydawania zleceń lekarskich nie tylko w kontekście omawianego wyroku ale w skali ogólnopolskiej.
Zwrócimy się do ministra zdrowia o wykładnię w przedmiocie dopuszczalności wydawania zlecenia lekarskiego ustnego przed wpisaniem do karty zleceń lekarskich. Naszym zdaniem lekarz nie ma prawa wydać ustnego zlecenia pielęgniarce przed wpisaniem do karty zleceń. Oczywiście sytuacja ta nie dotyczy wykonywania zleceń lekarskich pacjentowi w stanie zagrożenia życia.