Pielęgniarki w liczbach
We wrześniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przedstawiamy dane statystyczne dotyczące średniego wieku pielęgniarek, które powtarzane są jak mantra przez różne instytucje i organizacje. Przykładem kuriozalnego podejścia do kwestii danych statystycznych jest głoszony przez izbę pielęgniarek pogląd, że średnia życia kobiet w Polsce wynosi ponad 81 lat, natomiast pielęgniarek – 62. Istotą błędnego wnioskowania izby pielęgniarek w sprawie długości życia pielęgniarek jest złamanie zasad zdrowego myślenia. Zdumiewający jest fakt, że te „dane z kosmosu” podawane są przez przedstawicieli izby i związku pielęgniarek na różnych gremiach, w tym w sejmie.
Sięgnijmy zatem po dane statystyczne i sprawdźmy, co się dzieje z pielęgniarkami po 60 roku życia. Dane dotyczą czynnych zawodowo pielęgniarek.
W wieku 60 lat i więcej czynnych zawodowo pielęgniarek na koniec roku 2023 było ponad 42 tysiące. Tabela nr 1 zawiera dane dotyczące liczby pielęgniarek w wieku 60 lat i więcej za ostatnie 6 lat.
Wniosek: Liczba pielęgniarek czynnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej systematycznie wzrasta od 6 lat. Na koniec roku 2023 stanowiła 22% wszystkich aktywnych zawodowo pielęgniarek. W roku 2018 – 14%. (…)
Opracowano na podstawie danych NFZ.