Jaki procent osób wykonujących zawód pielęgniarki i położnej stanowią osoby w wieku 65 lat i więcej?
W dzisiejszym artykule redakcyjnym przybliżymy czytelnikom Portalu informację na temat liczby pielęgniarek i położnych wykazanych przez świadczeniodawców do realizacji świadczeń w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), jest zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na podział wiekowy powyższych grup zawodowych. W przypadku pielęgniarek, największa liczba osób czynnych zawodowo, wykonujących świadczenia zdrowotne to osoby w przedziale wiekowym 47-58 lat, co stanowi ponad 46% zatrudnionych pielęgniarek. Natomiast w odniesieniu do położnych jest to 51-61 lat – ponad 39% zatrudnionych.
Średnia wieku dla tych grup zawodowych to kolejno 49,7 i 47,5 lat.
Co znamienne, łącznie ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych, które są w wieku 65 lat i więcej, nadal jest czynnych zawodowo. Te osoby stanowią prawie 7% czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych, mających kontrakt z NFZ.
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia