Około 0,2% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.
0,3 tysiąca – czyli około 0,2% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.
W roku 2018 specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa było 300 osób. Wobec powyższego, w ciągu 5 lat liczba specjalistów w tej dziedzinie uległa zmianie. Dlaczego? Specjalizacja ta została zlikwidowana w 2013 roku. Dlatego w latach 2019 – 2023 liczba specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa kształtowała się na niezmiennym poziomie około 300 osób.
W roku 2018 osoby w wieku 50 lat i więcej stanowiły 67,0% osób posiadających tę specjalizację. Obecnie około 100 pielęgniarek z tą specjalizacją pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego i dalej.
W 2023 roku 200 czynnych zawodowo specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego wykonywało praktykę zawodową w zakresie świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne. Natomiast około 100 świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Publikujemy fragment stanowiska Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii z 2012 roku:
(…) Likwidacja diabetologii jako odrębnej specjalizacji pielęgniarskiej i włączenie jej do nowej specjalizacji „zachowawczej”, budzi zdziwienie i niepokój członków Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Rozumiejąc główny zamysł regulacji polegający na racjonalizacji kształcenia podyplomowego pielęgniarek, nie wiemy, dlaczego redukuje się specjalizację diabetologiczną, która jest tak odrębna, potrzebna i w którą wiele zainwestowano. Do tej specjalizacji nie może odnosić się uzasadnienie, które czytamy w komentarzu do rozporządzenia, że niezbędna wiedza z zakresu edukacji zdrowotnej – jako elementu zawodu pielęgniarki – jest uzyskiwana w trakcie kształcenia podstawowego. Edukacja w diabetologii jest elementem terapii, toteż znacznie wykracza poza podstawową edukację zdrowotną i wymaga wysokich kwalifikacji i uprawnień. Przekonują nas o tym dane ze świata…Likwidacja diabetologii jako specjalizacji pielęgniarskiej spowoduje nie tylko pogorszenie opieki nad pacjentem chorym na cukrzycę, ale prawdopodobnie znacznie zwiększy koszty leczenia powikłań choroby w związku ze sprawowaniem opieki przez gorzej wykwalifikowaną kadrę medyczną. O dobrej opiece diabetologicznej w Polsce w dużej mierze decyduje właśnie wydzielenie samodzielnej pielęgniarskiej specjalizacji diabetologicznej. Naszym zdaniem likwidacja tej specjalizacji doprowadzi do obniżenia kwalifikacji pielęgniarek opiekujących się chorymi z cukrzycą.
Alicja Szewczyk
Przewodnicząca Zarządu
Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii