Dość zniesławiania i obrażania
Jeden z artykułów na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poświęciliśmy na zacytowanie wypowiedzi dyrektora jednego z podmiotów leczniczych. Chodziło o szpital.
Pan dyrektor w swoich rozważaniach w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście nowej siatki płac wyraził poniższy pogląd:
W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przedstawiamy rozważania redaktora naczelnego Mariusz Mielcarka w powyższym temacie. Poniżej prezentujemy fragment tych refleksji.
Jest rzeczą zdumiewającą, że osoba na stanowisku kierownika podmiotu leczniczego oczernia grupę podległych sobie pracowników. Nie tędy droga do budowania zespołu ludzi, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Te osoby są członkami zespołu terapeutycznego.
Według słownika języka polskiego oczerniać to: „rozgłaszać nieprawdziwe informacje o kimś, mając na celu przedstawienie go w niekorzystnym świetle”. Idealnie wypowiedź pana dyrektora wypełnia słownikową definicję oczerniania. Dlaczego?
Doskonalenie zawodowe a ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej
Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej stanowi: Art. 61. 1. Pielęgniarka i położna mają obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego.
Art. 66. 1. Ustala się następujące rodzaje kształcenia podyplomowego:
1) szkolenie specjalizacyjne, zwane dalej „specjalizacją”;
2) kurs kwalifikacyjny;
3) kurs specjalistyczny;
4) kurs dokształcający.
Warto podkreślić, że w powyższym katalogu nie ma wyszczególnionych studiów magisterskich. Jest szkolenie specjalizacyjne.