Z udziałem Pani Beaty Szydło – Prezesa Rady Ministrów, Pani Elżbiety Rafalskiej – Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Pana Konstantego Radziwiłła – Ministra Zdrowia w dniu 19 stycznia 2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, którego wiodącym tematem był debata „Zdrowie jako inwestycja”.
Otwierając debatę Przewodnicząca Rady H. Bochniarz odniosła się do zmian w ochronie zdrowia. Podkreśliła, że zmiany w systemie organizacji i finansowania systemu ochrony zdrowia są potrzebne i oczekiwane. Dodała również, że doskonałego systemu ochrony zdrowia nie ma w żadnym kraju. Polska znajduje się na etapie szukania dobrego dla kraju rozwiązania i obecna debata będzie przykładem, że wiele rzeczy można usprawnić. Zaznaczyła, że przedstawione w trakcie spotkania propozycje strony społecznej powinny być uwzględnione przez resorty zdrowia i finansów. Podkreśliła, że należy zwiększyć nakłady finansowe na służbę zdrowia.
Minister Zdrowia K. Radziwiłł zabierając głos w dyskusji poinformował, że zmiany w systemie zdrowia są potrzebne. System ubezpieczeniowy, który jest realizowany w Polsce od 1999 r. – zdaniem ministra nie sprawdza się. Podkreślił, że należy bardziej racjonalnie wydatkować środki. W związku z tym planowane jest rozpoczęcie przeglądu koszyka świadczeń gwarantowanych. Zwrócił uwagę, że jakość i bezpieczeństwo pacjenta są najważniejsze w służbie zdrowia, ale także istotne są wynagrodzenia pracowników. Podkreślił, że nowe regulacje wprowadzą powszechny dostęp wszystkich obywateli i legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że ważnym elementem nowego systemu musi być dobra organizacja publicznej sieci zabezpieczenia szpitalnego, a także wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Przypomniał, że w związku ze zmianą struktury organizacyjnej płatnika zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia.
Premier Beata Szydło poinformowała, że „dialog jest potrzebny i właśnie się toczy.” Podkreśliła, że nie ma takiego systemu opieki zdrowotnej, który byłby w stanie pogodzić wszystkie strony. Należy przystąpić zdaniem Pani Premier do „naprawy systemu służby zdrowia w Polsce, gdyż nie spełnia już swojego zadania zarówno dotyczącego opieki zdrowotnej nad pacjentem, jej dostępności, jak i problemu zatrudnienia oraz wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia”.
Zakomunikowała, że zostały przyjęte projekty ustaw, część z nich w ubiegłym roku była skierowana do Parlamentu i przyjęta a część będzie skierowana do prac parlamentarnych. Obecnie Komitet Stały Rady Ministrów pracuje nad ustawą o sieci szpitali. Premier Beata Szydło poinformowała, że zgodnie z harmonogramem zaproponowanym przez Ministra Zdrowia, od połowy tego roku, zaczęłaby obowiązywać nowa sieć szpitali i zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej a od 1 stycznia 2018 roku nastąpi likwidacja Narodowego Fundusz Zdrowia.
źródło: http://www.dialog.gov.pl
Jak pielęgniarki i położne zostały potraktowane przez Porozumienie Zawodów Medycznych obrazuję przez cztery merytoryczne argumenty:
Pierwszy argument:
Drugi argument:
Trzeci argument:
Czwarty argument:
Mariusz Mielcarek
Cdn…
Zobacz także:
Aktualności według działów – (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych