Nowa siatka płac pielęgniarek a pielęgniarki na umowach cywilnoprawnych
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 5 września 2022 roku.
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastian Irzykowski:
Proszę państwa, ja mam niestety taką obawę, że my zmierzamy do tego samego punktu, w którym byliśmy, kiedy została wdrożona ustawa 203. Pracownicy mieli dostać określone według ustawy wynagrodzenia, a pracodawcy tych pieniędzy nie wypłacili.
Wpadliśmy w karuzelę przerzucania się odpowiedzialnością pomiędzy pracodawcą a narodowym funduszem, Ministerstwem Zdrowia, agencją oceny technologii medycznych, a tak naprawdę wszyscy głośno mówią o tym, że priorytetem dla wszystkich są pracownicy oraz wysoka jakość i dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Pielęgniarki kontraktowe wypracowują dużą liczbę godzin
Zapomnieliśmy w ogóle… Mówimy cały czas o ustawie i o pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę, ale samorząd zawodowy, każdy, a pielęgniarski w szczególności, reprezentuje również osoby, które wykonują swój zawód w formie działalności gospodarczej, praktyk grupowych czy indywidualnych.
I na to pracodawcy nie otrzymali praktycznie żadnych środków. Jeżeli tych ludzi zabierzemy z systemu – wiemy, że ci ludzie stanowią sporą grupę pracowników medycznych i wypracowują bardzo dużo godzin, o czym też wiemy – to co się stanie z systemem? Czy szpitale będą w stanie funkcjonować bez tych pracowników? Myślę, że nie. (…)
Sródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: senat.gov.pl